Kreatywny Dzień Dziecka w Ósemce – bo w szkole może być kreatywnie i swobodnie!

To był naprawdę wyjątkowy dzień – w szkole niemal pusto i prawie tak cicho, jak na wakacjach. Ale to przecież jeszcze nie wakacje! W środę 29 maja – tuż przed „długim” weekendem – wszyscy uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 mogli cieszyć się swobodnym dniem bez lekcji. Nauczyciele mieli nie lada wyzwanie, aby ten dzień spędzić z klasą swobodnie, ale z pomysłem. Wykorzystaliśmy więc niezwykłą kreatywność naszych dzieciaków i mimo braku lekcji – sprawiliśmy, że uśmiechom oraz radości wszystkich nie było końca.

Uczniowie klas 1a, 1b i 1c udali się do Parku Wolności. Tam – zacieśniając wspólne więzi i integrując się – oddali się ulubionym zabawom sportowym. Nie zabrakło śpiewu, ćwiczeń i wspólnych aktywności. Każdy Pierwszaczek na koniec poczęstował się pizzą. Wszyscy wrócili ze śpiewem na ustach do szkoły, ale tylko po to, aby zaraz opowiedzieć w domu rodzicom o tym niezwykłym dniu.

Wyjątkowy, bo inny niż codzienny szkolny dzień przeżyli uczniowie klas 2. Odbyły się w nim zajęcia z tworzenia własnych gier planszowych. Powstały bardzo pomysłowe gry, z których jesteśmy bardzo dumni.
Klasy 3. wraz z nauczycielami również kreatywnie i ciekawie spędziły wspólny czas. Stadion zamienił się w scenę, na której odbyła się prezentacja talentów klasowych. Były tańce, śpiewy oraz gimnastyka artystyczna. Dziewczynki wcieliły się także w postacie z wybranych dziecięcych bajek: „Teletubisie”, „Akademia Pana Kleksa” i „Dzieci z Bullerbyn”. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej, a dziewczynki turniej krykieta. Potem wszyscy odpoczywali podczas piknikowych poczęstunków.

Uczniowie klasy 6a wraz z klasą 7a spędzili ten dzień aktywnie w Parku Wolności, biorąc udział w podchodach z licznymi atrakcjami i zróżnicowanymi zadaniami. Okazało się, że czytanie mapy czasami bywa kłopotliwe, ale w grupie siła. Wszystkie zadania zostały przygotowane przez klasę 7a, więc młodsi o rok uczniowie bawili się wyśmienicie. Po zabawie był czas na piknik na świeżym powietrzu.

Z kolei uczniowie klasy 4a podczas kreatywnego dnia dziecka zajmowali się malowaniem kamieni według własnego pomysłu. Prace były przeróżne, od ukochanych zwierząt przez postacie z ulubionych gier po piękne krajobrazy. Kreatywną pracę umiliło krótkie wyjście na plac zabaw.

Na zajęciach kreatywnych klasa 5a i 5c wykonywały „las w słoiku”. Każdy stworzył swój „mały las” z żywych roślinek, mchu, kamyczków, piasku i ziemi. Wszystkie prace są piękne i zostaną podarowane bliskiej osobie.

Dużo przygód przeżyły także klasy: 4b i 5b, które wzięły udział w biegu patrolowym na terenie Parku Wolności. Na pięciu stacjach trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą i sprawnością fizyczną, ale także sprytem i inteligencją. Zabawa była świetna! Nad organizacją i przebiegiem czuwali uczniowie klasy 7b.

Klasy 6b i 6c uczestniczyły w ciekawej lekcji muzealnej w brzeskim zamku. Dotyczyła ona higieny na przestrzeni dziejów ludzkości. Uczniowie poznali wiele interesujących faktów, mieli okazję zobaczyć lokówki, grzebienie, mydła z dawnych i pradawnych czasów. Z nowymi wiadomościami udali się na dziedziniec zamku, dobrali się w grupy, aby zamienić się w ekipy filmowe. Efekty twórczej pracy poznamy dopiero za kilka dni.

A co się działo z klasą 8a? Uczniowie tej klasy wspólnie z wychowawcą i polonistą mieli próbę uroczystego zakończenia. Ale o czym jest scenariusz? – to nasza słodka tajemnica. Już niebawem zobaczymy tę uroczystość w naszej szkole 19 czerwca.

Uczniowie Ósemki po kilku godzinach aktywności wrócili do domów pełni wrażeń. Mimo braku lekcji w tym dniu, byliśmy świadkami zacieśnienia rówieśniczych relacji, rozwoju kreatywności, otwarcia się na nowe wyzwania i doświadczenia, wykraczające poza podstawę programową. Brawa dla kreatywnych uczestników, a także organizatorów – nauczycieli i wychowawców PSP nr 8, którzy przy współpracy z Rodzicami zorganizowali cudowny szkolny dzień. Rada Rodziców ufundowała dla każdego ucznia pyszniutkie lody, które były słodkim zakończeniem święta kreatywności.

Nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *