W związku z licznymi zapytaniami od mieszkańców, dotyczącymi postępu prac przy budowie skateparku, przekazujemy informacje związane z aktualnym stanem realizacji tej inwestycji.
Umowa na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z wykonaniem robót budowlanych dla zadania pt. „Adaptacja przestrzeni przy PSP nr 5 na potrzeby ogólnodostępnego skateparku” pomiędzy Gminą Brzeg, reprezentowaną przez MOSiR Brzeg, a firmą TECHRAMPS Sp. z o.o. Sp.K., z siedzibą w Krakowie została podpisana w połowie 2022 roku. Wykonawca w lutym bieżącego roku przystąpił do budowy nowoczesnego obiektu sportowego w miejscu starego, przyszkolnego boiska asfaltowego.
Zakres prowadzonych prac obejmuje budowę skateparku o powierzchni ok. 700 m2, w kształcie zbliżonego do prostokąta, z dużą ilością linii przejazdów. Obiekt zaprojektowany jest w formie flow ride, tak, aby można było bez odepchnięcia przejechać cały skatepark dookoła. Część urządzeń będzie wyposażona w balustrady – barierki ochronne. Skatepark podzielony jest na dwie sekcje: sekcję bowl i sekcję street. Aktualny termin realizacji całego zadania wyznaczono na 16 grudnia 2024 roku. Wartość umowy to kwota 3.192.902,95 zł brutto.
Realizacja inwestycji od początku napotykała na przeszkody mające wpływ na przedłużające się roboty. W związku z wystąpieniami mieszkańców nieruchomości sąsiadujących z realizowaną inwestycją, wyrażającymi ich niepokój związany z możliwością emitowania przez użytkowników skateparku w kierunku ich nieruchomości ponadnormatywnego hałasu, Zamawiający uzgodnił z Wykonawcą zmiany koncepcji zawartej w programie funkcjonalno-użytkowym tak, aby maksymalnie odsunąć jego urządzenia od sąsiadujących nieruchomości i tym samym zminimalizować potencjalne zagrożenie. Zmiana koncepcji opóźniła rozpoczęcie prac projektowych o 14 tygodni.
W trakcie prac projektowych konieczne było uzyskanie wymaganych prawem decyzji administracyjnych – m.in. od PGW Wody Polskie – dotyczących dostępu do drogi publicznej poprzez sąsiadującą z budową od strony Odry działkę 166/4. Z uzyskanych z PGW Wody Polskie informacji wynikało, że ze względu na brak uregulowania uprawnień właścicielskich w stosunku do działki nr 166/4, uzyskanie uzgodnienia i zawarcie umowy użytkowania na potrzeby wykonania przez Wykonawcę chodnika i dostęp do drogi publicznej jest niemożliwe do czasu uregulowania sprawy i potwierdzenia przez organy administracji państwowej prawidłowej reprezentacji podmiotu wykonującego uprawnienia właścicielskie w stosunku do działki nr 166/4. Wskazanie rozwiązania zamiennego i uzyskanie wszystkich uzgodnień opóźniło wykonanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę o kolejne tygodnie.
Coraz częstsze wystąpienia mieszkańców nieruchomości sąsiadujących z terenem budowy skateparku spowodowały, że w uzgodnieniu z nimi podjęto decyzję o wybudowaniu ekranów akustycznych w celu ochrony przed hałasem. Wybudowanie ekranów akustycznych, ze względów technologicznych musi poprzedzić rozpoczęcie robót związanych ze skateparkiem. Ponieważ budowa ekranów akustycznych wymaga wykonania dokumentacji technicznej oraz uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę, nie można było rozpocząć prac przed wykonaniem tych czynności. Prace projektowe i uzyskanie uzgodnień oraz roboty przygotowawcze i budowlane z tym związane opóźniły realizację całego zadania o kolejne tygodnie.
W trakcie wykonywania pali fundamentowych dla ekranów akustycznych wykryto kolizję z niemożliwymi do przewiercenia przez wiertnicę obiektami. W konsekwencji niemożliwe okazało się wykonanie ośmiu z szesnastu pali. W wyniku prac odkrywkowych ujawnione zostały pozostałości nieznanych wcześniej budowli. Stwierdzono kolizję czterech pali z tunelami technicznymi o stropach żelbetowych i grubych na 3 cegły ścianach oraz czterech z ceglanymi fundamentami. W toku kolejnych spotkań, ze względu na trudną sytuację gruntową, bliskość granicy działki oraz garaży na niej wybudowanych, uzgodniono konieczność wykonania zastępczego projektu ekranów. Zastępczy projekt zakłada zamianę 7 pali wierconych na wykonane 7 pali w studniach z kręgów betonowych z wymianą gruntu wokół studni. Przewidziane roboty, tj. zmiana sposobu wykonania fundamentów 7 pali ekranów akustycznych, ze względów technologicznych muszą poprzedzić zakończenie części robót związanych ze skateparkiem, a tym samym wpłynęły na długość realizacji całego zadania i wydłużyły termin jego realizacji do 16.12.2024 r.
Obecnie w/w roboty zostały już wykonane, a wykonawca oczekuje na dostawę paneli akustycznych produkowanych według zmodyfikowanych parametrów. Wykonawca poinformował, że do tej pory zrealizowane zostało około 50% całości zaplanowanych robót oraz że prace odbywają się zgodnie ze zmodyfikowanym harmonogramem.
UM w Brzegu