Kacper Kujawski z ZSE w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska

Kacper Kujawski, zdolny i ambitny młody fotograf z Brzegu, zyskał uznanie dzięki swojej pracy „Sam na wodzie”, która została zaprezentowana w prestiżowym Wielkim Konkursie Fotograficznym organizowanym przez National Geographic Polska.

Kacper już osiągnął sukces. Jurorzy tacy jak Tomasz Tomaszewski, Marek Arcimowicz czy Paweł Młodkowski znają się na fotografii, a ich uznanie jest dla mnie powodem do dumy – mówi Roman Baran, instruktor prowadzący zajęcia fotograficzne w BCK, na które od dwóch lat uczęszcza Kacper.

W grupie fotograficznej Kacper wyróżnia się nie tylko talentem, ale także pracowitością. Jego zaangażowanie, chęć nauki oraz pasja do eksperymentowania, w tym zajmowania się fotografią analogową, dają wspaniałe efekty. Kacper regularnie dokumentuje zjawiska przyrody: zorzę polarną, komety, burze. Zawsze ma aparat przy sobie i jest gotowy do działania.

O pasji do fotografii i o planach na przyszłość rozmawiamy z bohaterem naszego artykułu.

Jak to się stało, że na poważnie zająłeś się fotografią?
Wszystko zaczęło się około 5 lat temu, od dziwnej, nagłej chęci do zrobienia telefonem zdjęcia nocnego nieba. Obejrzałem poradnik, jak takie zdjęcie wykonać, a później zacząłem sięgać po kolejne tematy związane z fotografią.

Co najbardziej fascynuje w tej dziedzinie sztuki?
Myślę, że sam efekt zdjęć, np. w astrofotografii aparat widzi więcej niż ludzkie oko i można dopatrzyć się większych szczegółów na obiektach nocnego nieba.

A jakie tematy lub rodzaje fotografii są dla Ciebie najciekawsze?
Ogólnie próbuje wszystkiego. Moją ulubioną dziedziną fotografii jest wspomniana już astrofotografia, a zaraz po niej krajobrazy.

Kto lub co inspiruje Cię w Twojej twórczości?
W zasadzie to nie mam inspiracji. Największą przyjemnością dla mnie jest eksperymentowanie podczas robienia zdjęć.

Jakie umiejętności uważasz za najważniejsze w fotografii?
Uważam, że największą umiejętność w fotografii jest odpowiedni kadr oraz łapanie odpowiedniego momentu.

Czy masz swoje ulubione miejsce do fotografowania?
Bieszczadzkie niebo, ponieważ nie ma tam zanieczyszczenia światłem, co jest bardzo dobre w astrofotografii.

Jakiego sprzętu fotograficznego używasz i dlaczego wybrałeś akurat te aparaty/obiektywy?
Używam aparatu Nikon D5300 oraz prowadzenia, które używane jest do śledzenia gwiazd, nazywa się Sky Watcher Star Adventurer 2i. Urządzenie to pozwala znacznie wydłużyć czas naświetlania bez poruszeń na gwiazdach.

Jakie wyzwania napotykasz w swojej pracy fotograficznej i jak je pokonałeś?
Jedynym wyzwaniem są warunki pogodowe, ale moja wiedza meteorologiczna pozwala mi przewidzieć, kiedy mogą być lepsze. Kolejnym wyzwaniem jest czekanie na pioruny. Wtedy muszę uzbroić się w cierpliwość. Muszę też walczyć z nerwami, kiedy przykładowo idealny piorun uderza poza kadrem. Od kiedy zaopatrzyłam się w obiektyw szerokokątny, mogę fotografować większy obszar burzowego nieba, co zwiększa szanse na iskrę w kadrze.

Czy brałeś udział w jakichkolwiek wystawach lub projektach fotograficznych? Jakie to były doświadczenia?
Tak brałem udział w wystawach. Dwa razy w Brzeskim Centrum Kultury. Doświadczenia są bardzo ciekawe, no i jest oczywiście satysfakcja, że moja fotografia zawisa na ścianie.

Jakie masz plany na przyszłość w kwestii fotografii?
Takim głównym planem jest zakup nowego aparatu oraz zmodyfikowanie poprzedniego, aby bardziej nadawał się do astrofotografii.

Czy korzystasz z mediów społecznościowych do dzielenia się swoimi zdjęciami?
Tak korzystam. Często dziele się swoimi fotografiami na Instagramie oraz Facebooku i uważam, że to najlepsze miejsca do prezentowania swoich prac.

Jakie podejście miałeś do robienia zdjęcia konkursowego – czy działałeś spontanicznie, czy raczej miałeś wcześniej w głowie konkretny plan i czekałeś na idealny moment, by zrealizować swój pomysł?
Zdjęcie zrobiłem podczas powodzi 2024. Ta konkursowa fotografia została wysłana spontanicznie. Na zajęciach z fotografii, Pan Roman (prowadzący zajęcia) poinformował mnie o tym, że jest ostatni dzień zgłaszania prac do konkursu. Jak tylko wróciłem do domu, kilka godzin przed upływem terminu, zgłosiłem swoją fotografię. Finalnie została ona wybrana przez jury National Geographic do pierwszej dziesiątki i do ostatniego etapu konkursu.

Zachęcamy do oddania swojego głosu na pracę Kacpra „Sam na wodzie”, na którą można głosować do 3 listopada ZAGŁOSUJ

Tekst i zdjęcia: Piotr Mazurek

Przeczytaj też: Eliminacje XXVIII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” w Olszance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *