Na rok 2024 i 2025 przypada jubileusz pięciuset lat od momentu, kiedy to nauki Marcina Lutra znalazły szerokie grono odbiorców w położonym we wschodniej części Dolnego Śląska księstwie brzeskim. Z tego powodu w Muzeum Piastów Śląskich otwarta została wystawa mająca na celu upamiętnienie tej ważnej rocznicy.
Na ekspozycji przedstawione zostały zabytki związane z działalnością protestantów na terenie Brzegu i księstwa brzeskiego. Każdy z nich przedstawia inny element tej bogatej spuścizny. Bez wątpienia największe wrażenie robi próba odtworzenia gotyckiego ołtarza z kościoła farnego św. Mikołaja wraz z szesnastowiecznymi dodatkami, renesansowa chrzcielnica z barokową pokrywą oraz płyciny ambony z 1597 roku.
Część obiektów w obecnej formie, po pracach konserwatorskich, prezentowana jest po raz pierwszy. Niektóre wróciły do Brzegu po wielu latach. To część utraconego dziedzictwa, które Muzeum chce przywracać i się nim chwalić.
Brzeg w XVI i XVII wieku był jednym z najważniejszych na Śląsku ośrodków reformacji. Tutejsi piastowscy książęta wraz z radą miejską wprowadzali i wspierali ruch protestancki, dostosowywali do niego wystrój świątyń, zasady życia społecznego, a także w tym nurcie kształcili młodzież. Reformacja miała ogromne znaczenie w dziejach Brzegu, dlatego tym bardziej warto przyjść i podziwiać nową ekspozycję.
Oglądać wystawę można od wtorku do niedzieli w ramach zwiedzania Muzeum Piastów Śląskich.
Autorem ekspozycji jest dr Andrzej Peszko, a jego współpracownikami i pomocnikami przy jej tworzeniu była Karolina Jarkiewicz, Hubert Tarka, Karolina Jabłońska oraz Marek Pyzowski.
Przeczytaj też: Działo się. Rok 2024 w Filii nr 5 MBP w Brzegu