Trzy niezwykłe koncerty nawiązujące do bogatej tradycji Brzegu

Serdecznie zapraszamy wszystkich na „15. Festiwal Piastów Śląskich” pod honorowym patronatem Burmistrzyni Brzegu Violetty Jaskólskiej-Palus. W ramach wydarzenia odbędą się trzy koncerty w dwóch wyjątkowych miejscach: Ratusz w Brzegu i Herbaciarnia Niezależny Ośrodek Kultury Brzeg. Wstęp wolny:

– 27.12.2024 (piątek), godz.19:00, Herbaciarnia Niezależny Ośrodek Kultury, ul Jana Pawła II 20
„Romantycznie”
Barbara Jastrząb – sopran, Joanna Rot – mezzosopran, Michał Rot – fortepian
w programie m.in. utwory Chopina, Dvořáka, Moniuszki, Schuberta, Wolfa

– 28.12.2024 (sobota), godz. 17:00, Ratusz w Brzegu
Giganci baroku: Handel Vivaldi
zespół Fiorini

– 29.12.2024 (niedziela), godz. 18:30, Herbaciarnia Niezależny Ośrodek Kultury, ul Jana Pawła II 20
„Sonaty w towarzystwie herbaty”
Zespół Musica Aeterna

Dolny Śląsk był nie tylko krainą pałaców, ale też fabryk fortepianów i pianin. Ich mnogość, dzisiaj zupełnie niewyobrażalna, daje nam pojęcie o tym, jak bardzo muzykowanie – zwłaszcza domowe – popularne było w regionie. Instrumenty powstawały nie tylko we Wrocławiu i Legnicy (gdzie ich produkcja kontynuowana była jeszcze długo po wojnie), ale też w wielu mniejszych miejscowościach, odpowiadając na lokalne zapotrzebowanie.

W Brzegu od 1870 do 1945 r. funkcjonowała niemiecka Fabryka Fortepianów „Anton Schütz & Co”, zatrudniająca kilkudziesięciu pracowników. Wytwarzano tam fortepiany i pianina, przedsiębiorstwo dysponowało też sporym warsztatem naprawczym. Mieściła się m.in. w budynkach przy obecnej ul. Jana Pawła II pod numerem 20.

Fabryka w dniu zakończenia wojny była właściwie kompletna, w związku z czym wznowienie produkcji – poza brakiem specjalistów – nie było szczególnie trudne. W budynku fabryki utworzono dodatkowo w 1946 roku szkołę muzyczną, natomiast w lipcu 1947 powołano w Warszawie Zjednoczone Zakłady Przemysłu Muzycznego, na rzecz których zostały przekazane fabryki produkujące instrumenty muzyczne razem z Fabryką Fortepianów w Brzegu nad Odrą.

W wykazie produkcji brzeskiego oddziału w 1948 ujęto trzy nowe fortepiany i trzy nowe pianina. Numeracja ich wskazuje, że pierwszym instrumentem było pianino „Polonus”, później dwa fortepiany. Prawdopodobnie to one pojechały na wrocławską Wystawę Ziem Odzyskanych, gdzie zorganizowano też stoisko ZZPM-u, a tam w centralnym miejscu zaprezentowano nowe instrumenty „Polonus” z Brzegu.

Niestety w drugiej połowie 1948 roku centrala w Warszawie podjęła decyzję o uruchomieniu produkcji pianin tylko w dwóch fabrykach: w Legnicy i Kaliszu. Fabrykę z Brzegu postanowiono zlikwidować, a maszyny, narzędzia, materiały, półfabrykaty i wyroby gotowe nakazano przekazać do Legnickiej Fabryki Pianin i Fortepianów.

Dziś po Fabryce Fortepianów w Brzegu nad Odrą pozostała Herbaciarnia – niezależny ośrodek kultury, w którym w piątek (27 grudnia) zabrzmi fortepian w repertuarze pieśni romantycznych, a w niedzielę (29 grudnia) barokowe jam session urządzą: skrzypek Zbigniew Pilch oraz klawesynistka Agnieszka i fagocista Tomasz Wesołowscy. Niedzielne trio usłyszymy również w sobotę w brzeskim ratuszu, gdzie towarzyszyć będą sopranistce Barbarze Jastrząb w repertuarze arii Handla i Vivaldiego.

Przeczytaj też: Wystawa „500 lat reformacji w Brzegu i księstwie brzeskim”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *