Przed nami 4. edycja Akcji Czysta Odra

7 marca odbyła się konferencja prasowa dotycząca tegorocznej edycji akcji Czysta Odra. Organizatorzy już teraz zachęcają do zaangażowania się w działania mające na celu wysprzątanie rzeki Odry oraz jej nabrzeży i dopływów. W ubiegłym roku w akcji udział wzięło 150 wolontariuszy z Brzegu i okolic. Czy podczas 4. edycji uda się pobić ten rekord?

Akcja będzie odbywała się od 1 kwietnia do 31 maja. Dokładne informacje dotyczące działań realizowanych w Brzegu zostaną opublikowane wkrótce.

W piątkowej konferencji udział wzięli: Dominik Dobrowolski, główny organizator akcji w Polsce, a także: Burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska-Palus, Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Jacek Zajączkowski – kierownik MARINY z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzegu, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu Ewelina Antonowicz, reprezentanci organizacji pozarządowych realizujących inicjatywę w Brzegu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ratownictwo Brzeg.

Akcja Czysta Odra, Akcja Czysta Wisła 2025

W tym roku posprzątamy całe dorzecze Odry. Przed nami 4. miesiące akcji. Zaczniemy od Odry i jej dorzecza. Od 1 kwietnia do 31 maja Czesi, Polacy i Niemcy będą sprzątać księżniczkę polskich rzek z lądu, z brzegu oraz pod wodą – mówi pomysłodawca akcji, ekolog Dominik Dobrowolski.

Akcje będą prowadzone od czeskich Moraw aż po Zalew Szczeciński oraz rzeki Świnę i Dziwną, którymi woda z Odry uchodzi do Bałtyku. Razem z Wolińskim Parkiem Narodowym będą sprzątane wyspy na Świnie, na których gromadzą się śmieci, które spływają nawet z Sudetów. W tym roku jest to bardzo widoczne po jesiennych powodziach!

Na plażach zalegają śmieci, które spływają z całej Polski. 80 procent zanieczyszczenia Bałtyku to właśnie śmieci spływające rzekami. Ze względu na brak w Polsce systemu kaucyjnego na opakowania na napoje, wciąż to one właśnie stanowią ogromną ilość odpadów zatruwających rzeki i Bałtyk. Jednorazowe puszki, butelki plastikowe i szklane (szczególnie po alkoholach, piwie i wódkach!) to plaga rzek, plaż i wydm.

Dla wsparcia lokalnych społeczności w organizacji akcji, dla chętnych grup będą ufundowane granty. Środki będzie można wykorzystać np. na zakup sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia akcji.

Do tej pory w akcjach sprzątania Odry i jej dorzecza, które realizowane są od 2022 roku, wzięło udział ponad 60 tys. wolontariuszek i wolontariuszy.

Chętni do przeprowadzenia lokalnych akcji mogą zgłaszać się do organizatora akcji: ekologa Dominika Dobrowolskiego, tel. 697092978, mail: dominik@cycling-recycling.eu

Przeczytaj też: Brzeg otrzyma ponad 7 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont ul. Trzech Kotwic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *