Brzeżanin Roman Baran otrzymał nominację w konkursie Grand Press Photo 2025. Jurorzy XXI Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej nominowali jego zdjęcie do nagrody w kategorii Single – Climate, responsibility. Fotografia została wykonana podczas ubiegłorocznej powodzi. Przedstawia ona zalaną oczyszczalnię ścieków w Brzegu.
Werdykt jury poznamy podczas gali Grand Press Photo 2025, która rozpocznie się 29 maja o 18.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Transmisję z wydarzenia będzie można oglądać na TVP Kultura oraz profilach Fundacji Grand Press i Grand Press Photo na Facebooku.

Oprócz nagrody w kategorii Single – Climate, responsibility, fotografia wykonana przez Romana Barana bierze również udział w konkursie na Nagrodę Internautów. Głosować można od 15 do 23 maja (do godziny 23.59) TUTAJ.
Roman Baran – brzeżanin, fotograf i pedagog. Pracuje jako fotoreporter, ale głównie jako instruktor fotografii i organizator wystaw w Brzeskim Centrum Kultury. Jest również współpracownikiem Przeglądu Brzeskiego. Oprócz fotografii tradycyjnej i cyfrowej zajmuje się także technikami dawnymi i alternatywnymi. Propagator fotografii oraz badacz lokalnej historii fotografii. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Fotografii Otworkowej w Brzegu, cyklicznej imprezy o zasięgu międzynarodowym. Konstruktor aparatów otworkowych. Prowadził warsztaty fotograficzne m.in. w ramach FotoCamp i Opolskiego Festiwalu Fotografii. Laureat nagrody Burmistrza Brzegu dla instruktorów i animatorów kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Opolskiego. Jako twórca swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Polsce, Brazylii, Kolumbii, Portugalii i Ukrainie. Otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii fotografii otworkowej na międzynarodowym konkursie „Then & Now 2018” w Gdyni oraz wyróżnienia w konkursach w Los Angeles i Tokio.
Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Prace uczestników konkursu oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.
Przeczytaj też: Morderstwo zakochanych i pogrom Żydów, czyli legenda o powstaniu brzeskiego Ogrodu Abrahama
