Pocztówki odkurzone cz. 40

Dzisiejsza widokówka przedstawia narożnik wzniesionego w 1897 r. kompleksu czerwonych koszar, wówczas zwanych nowymi, oraz skrzyżowanie ulic Wolności i Robotniczej, wówczas Moltkestrasse i Bismarckstrasse. Przez skrzyżowanie przebiegała bocznica kolejowa prowadząca do cukrowni przy ul. Oławskiej, o czym świadczą widoczne na zdjęciu, podniesione szlabany. Po prawej stronie widzimy także zwieńczony ozdobnymi neogotyckimi szczytami okazały gmach kasyna oficerskiego 57 pułku piechoty.

Napisy

Brzeg, Rejencja Wrocław
Nowe koszary
Wydawnictwo Fabian & Co., Wrocław II (Tivoli)

Stempel pocztowy

Brzeg (Rejencja Wrocław)
2, 17.12.15, 8-9 po południu

Wiadomość

Brzeg, dnia 17.12.15
Kochana L.

Twój ostatni list otrzymałem 15.12. w południe. W jutrzejszą sobotę jest przysięga. Dotąd nie miałem jeszcze czasu na napisanie listu. Sprawa loterii z Martą jest już załatwiona, napisałem też we wtorek do Schaefera. W koszarach na odwrocie (tj. na odwrocie widokówki) otrzymujemy zaopatrzenie, na prawo od koszar jest nasza kwatera, niewidoczna na zdjęciu, ale dziedziniec koszarowy, na którym ćwiczyliśmy już niejeden krok, to duża biała powierzchnia +. Budynek z 2 krzyżykami to nasza kantyna, gdzie piszę teraz tę kartkę. Po przysiędze powinienem mieć czas na pisanie. Dziś otrzymałem także kartkę od Trudki i pani Werstadt. W nadziei na rychłe zobaczenie pozdrawia Cię i dzieci Twój Richard.

Próba interpretacji

Dzisiejsza widokówka wpisuje się w serię poczty polowej z czasów I wojny światowej. Jej nadawcą jest świeżo powołany do wojska berlińczyk, ojciec rodziny. Określenie landszturmista, tj. członek landszturmu – pospolitego ruszenia – oznaczało, że wcześniej nie służył w wojsku. Do tej kategorii zaliczali się wszyscy mężczyźni w wieku od 17 do 39, względnie 45 lat. Fakt posiadania rodziny i dzieci pozwala przyjąć, że nadawca nie był już pierwszej młodości, tj. nie zaliczał się do dolnej partii wspomnianego przedziału wiekowego.

Wspomniany wyżej 51. pułk piechoty landwery był jednostką wrocławską i walczył wyłącznie na froncie wschodnim. Gdy w 1914 r. brzeskie 156. i 157. pułki piechoty wyruszyły w pole na zachód, w brzeskich koszarach formowano i szkolono różne jednostki zapasowe, które z powodu wielkich strat szybko wysyłano na front.

Artykuł publikujemy dzięki uprzejmości Urszuli Banowicz
Redakcja i tłumaczenie Marcin Wrzeciono
Pocztówka ze zbiorów internetowych

Przeczytaj też: Pocztówki odkurzone cz. 39


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *