Fala upałów w Polsce. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze. Pamiętajmy również o naszych zwierzętach.
Modele numeryczne, które są obecnie najlepszym sposobem prognozowania temperatur, burz i innych zjawisk pogodowych, wskazują, że w najbliższych dniach będziemy musieli zmagać się z bardzo wysokimi temperaturami. Model generuje kilkadziesiąt wariantów prognozy, które się uśrednia.
Prognozowana fala upałów na najbliższy weekend będzie miała charakter rekordowy. Na zachodzie kraju temperatury mogą osiągnąć nawet ponad 40°C, co oznaczałoby pobicie rekordu absolutnego sprzed 105 lat oraz lokalnych rekordów na stacjach meteorologicznych. W Polsce taka sytuacja synoptyczna jest ekstremalnie rzadka. Już w sobotę możliwe jest pobicie rekordu czerwca.

Dziś (w piątek) temperatura sięgnie 33°C, a na najbliższe dni prognozowany jest wzrost do 34 – 39°C. W sobotę temperatura wyniesie 32 – 35°C. Apogeum wystąpi prawdopodobnie w niedzielę. Słupki rtęci mogą pokazać nawet 38°C a lokalnie 39°C. Są to wartości rekordowe dla naszego regionu.
Pogoda będzie bezchmurna i bezwietrzna, dlatego zdecydowanie warto unikać długiego przebywania na zewnątrz. Należy też pić dużo wody, wietrzyć pomieszczenia w nocy i zamykać je w dzień.
Pamiętajcie o osobach starszych, które są szczególnie narażone na przegrzanie organizmu i odwodnienie.
Nie zapominajcie także o zwierzętach, nigdy nie zostawiajcie ich w samochodzie, nawet na krótki czas. Dbajcie też o to, aby miały stały dostęp do wody.
Apeluje się również do mieszkańców o oszczędne gospodarowanie wodą. W czasie upałów jej zużycie znacząco wzrasta, szczególnie w gospodarstwach domowych, ogrodach oraz przy podlewaniu roślin. Warto ograniczyć niepotrzebne zużycie.
Kacper Kujawski
Źródła: RCB, IMGW
Przeczytaj też: Brzeskie Centrum Medyczne inwestuje w kardiologię. Nowy sprzęt do diagnostyki już niebawem
