Samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Lubsza

Używany, ale w pełni sprawny i odpowiednio wyposażony ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy w znaczący sposób wzmocni zdolności operacyjne jednostki. Zwiększy zarazem bezpieczeństwo w gminie Lubsza i nie tylko, bo strażacy z OSP często biorą udział w akcjach wykraczających poza rejon gminy. Wóz ten dla OSP przekazała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. Uroczyste przekazanie miało miejsce w niedzielę (20 maja) na placu przed remizą OSP Lubsza.

Na początku uroczystości prezes OSP Lubsza Sławomir Mozoła powitania gości, byli wśród nich:
Katarzyna Czochara, Poseł na Sejm RP,
Andrzej Janusz Strzałka, Doradca Wojewódzki Wojewody Opolskiego
st. bryg. Dariusz Gieroń, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu,
bryg. Dariusz Kulawinek, Komendant Powiatowy PSP w Brzegu,
Bogusław Gąsiorowski, Wójt Gminy Lubsza,
dh. Piotr Cierpisz, Prezes Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,
Wojciech Jagiełłowicz, Przewodniczący Rady Gminy Lubsza,
Dariusz Maciążek, Inspektor Wojewódzki,
Jarosław Gomułka, Inspektor Nadzoru Nadleśnictwa Brzeg.

Po oficjalnym powitaniu gości odśpiewano hymn państwowy. Następnie zasłużeni strażacy zostali udekorowani medalami i odznaczeniami, a st. bryg. Dariusz Gieroń oraz bryg. Dariusz Kulawinek wręczyli akt przekazania ciężkiego wozu bojowego Komendantowi Ochrony Przeciwpożarowej Gminy Lubsza dh. Waldemarowi Czernickiemu. Na zakończenie oficjalnej części obchodów przemawiali zaproszeni goście, nie szczędząc pochwał odwadze i ofiarności strażaków.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy ceremonii zostali zaproszeni na poczęstunek.

To dla nas wielkie wydarzenie. Cały czas, codzienną pracą staramy się zapewnić bezpieczeństwo społeczności. Żeby zabezpieczyć, trzeba mieć czym, bo ludzi i chęci nam nie brakuje. Ciężki samochód, który otrzymaliśmy, może zabrać bardzo dużą ilość wody i środka gaśniczego. Jesteśmy umiejscowieni w środku gminy i mamy wyjazdy w każdą stronę. Ponadto zabezpieczamy 10 tysięcy ha lasów. W tej chwili wyjeżdżając z garażu, możemy zabrać 15 tysięcy litrów wody – powiedział Waldemar Czernicki, Komendant Ochrony Przeciwpożarowej Gminy Lubsza.

Do tej pory mieliśmy dwa samochody pożarnicze: średni i techniczny. Ciężki samochód pożarniczy zwiększy naszą zdolność. Zwiększa też liczbę ochotników, których mamy do wyjazdów dość dużo. Dotychczas często tak się zdarzało, że do wyjazdów przychodziło więcej strażaków niż było miejsc w wozach strażackich – powiedział Sławomir Mozoła, Prezes OSP Lubsza.

Tekst i zdjęcia: Janusz Pasieczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.