Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu znów otwarta

HISTORIA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BRZEGU – CZ. III

20 czerwca, po niemal dwuletniej przerwie związanej z remontem, swoje podwoje ponownie udostępniła Czytelnikom Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu.

Z tej okazji pragniemy krótko przybliżyć stałym i potencjalnym Użytkownikom tej filii dzieje jej powstania i działalności. Miłośnicy historii naszego miasta doskonale wiedzą, że wraz z dziejami i odbudową powojennego Brzegu niemal równolegle biegnie historia tworzenia i rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I. Mowa tu nie tylko o Bibliotece Centralnej, ale również o powstających kolejno filiach tworzących razem sieć wypożyczalni.

Filia nr 5 powstała w 1960 roku. Jej pierwsza siedziba znajdowała się w Więzieniu Śledczo-Karnym i początkowo prowadzona była przez więźniarki. Księgozbiór filii był budowany i uzupełniany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W 1966 roku filia została zlikwidowana w związku ze zmianą struktury więziennictwa. W 1968 roku nastąpiło ponowne otwarcie Filii nr 5 w nowej siedzibie przy ul. Słowiańskiej. Lokal znajdował się w piwnicy nowo wybudowanego bloku Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda”. Był przestronny, jasny i ciepły. Gromadzono tu i udostępniano księgozbiór beletrystyczny oraz popularnonaukowy służący głównie uczniom pobliskiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Od 1969 roku działało tu Koło Przyjaciół Biblioteki.

Jedną z największych bolączek w historii brzeskich placówek bibliotecznych były niesprzyjające warunki lokalowe i wysokie czynsze. Z powodu wysokich opłat znów nastąpiła konieczność znalezienia nowej, tańszej w utrzymaniu siedziby dla Filii nr 5. Po długich poszukiwaniach z początkiem lat 90. filię przeniesiono i usytuowano w lokalu przy ul. Krótkiej 2, gdzie funkcjonuje do dziś. Wtedy przeniesiono także i połączono z księgozbiorem filii zbiory Oddziału Muzycznego. Jednakże postęp technologiczny wpłynął na błyskawiczne tempo „starzenia się” zbiorów muzycznych. Płyty analogowe i kasety magnetofonowe w zderzeniu ze zdobyczami technologii cyfrowych szybko straciły na swojej atrakcyjności i przestały cieszyć się zainteresowaniem użytkowników. W tym czasie kierownikiem filii była Pani Danuta Solińska.

Pod koniec 2010 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Biblioteki Katolickiej zwróciło się z prośbą do Miejskiej Biblioteki Publicznej o udostępnienia tymczasowo miejsca dla swojego księgozbioru. Taka potrzeba spowodowana była awarią w dotychczasowej siedzibie Biblioteki Katolickiej na terenie plebanii przy ul. Jana Pawła II 9. Od tego czasu przy ul. Krótkiej 2 mieściły się księgozbiory dwóch bibliotek. W 2019 roku z powodu wieloletniej niemożności znalezienia osobnej siedziby dla Biblioteki Katolickiej oraz w związku z rosnącymi potrzebami Filii nr 5 i rozrastającym się księgozbiorem nastąpiła konieczność podjęcia decyzji o likwidacji Biblioteki Katolickiej. Znaczna część zbiorów Biblioteki Katolickiej została wchłonięta przez Filię nr 5, dzięki czemu udało się stworzyć osobny dział poświęcony Kresom.

W 2020 roku przystąpiono do remontu siedziby Filii nr 5. Oryginalny projekt wyposażenia pozwolił na połączenie tradycji z nowoczesnością z zachowaniem pięknej stylistyki ściśle związanej z historią tej części miasta. Czytelnik w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie, zarówno dla oka, jak i dla ducha.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Filii nr 5 i korzystania z jej oferty!

Filia nr 5
ul. Krótka 2
49-300 Brzeg
e-mail: brzeg.mbp.filia5@gmail.com

godziny otwarcia Filii nr 5:
Poniedziałek: 10.00-18.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 11.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 10.00-18.00
Sobota: nieczynne

160 thoughts on “Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu znów otwarta

  1. Как только мне стало необходимо усилить присутствие своего проекта в поисковых системах, я выбрал агентство https://seo-v-msk.ru. Результаты не заставили себя ждать: органический трафик вырос, а сайт стабильно поднимается в рейтинге. Команда специалистов разработала индивидуальную стратегию и предложила персонализированные решения в продвижении. Рекомендую как надежного партнера в SEO-продвижении.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *