Muzyka Mistrzów Wszech Czasów w Małujowicach

W niedzielę (2 października) zabytkowe wnętrze kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach było miejscem koncertu pod nazwą „Muzyka Mistrzów Wszech Czasów”.

W programie były utwory najwybitniejszych kompozytorów, takich jak: Jan Sebastian Bach, Dietrich Buxtehude, Michael Lorenc, Gabriel Faure, Tomaso Albinoni, Georg Friedrich Handel, Felix Mendelssohn Bartholdy, Witold Lutosławski.

Wykonawcami utworów byli:
Kamil Maksymilian Kulawik: ur. w 1984 r. w Jędrzejowie, w 2004 ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie w Kielcach. W latach 2003-2005 studiował w Instytucie Muzykologii KUL-u. Studia kontynuował w klasach organowych Heriberta Metzgera, organisty katedralnego w Salzburgu, w Uniwersytecie Mozarteum, W. Zerera w Hochschule w Monachium, jak również u innych wirtuozów gry organowej w ramach licznych kursów mistrzowskich (m.in. H. Vogel, M. Sander, L.F. Tagliavini, D. Roth, L. Lohmann). W 2014 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku Konzertfach Orgel w Mozarteum w Salzburgu, w 2015 zaś studia magisterskie na kierunku współczesnej muzyki organowej w Monachium. W 2021 r. został powołany na stanowisko kantora katedry pw. św. Piotra w Bautzen.

Justyna Ilnicka: sopran liryczno- koloraturowy, ukończyła studia wokalne na Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Kształciła się pod kierunkiem m.in. Teresy Żylis-Gary, I. Kremling, B. Makala. Jej repertuar obejmuje partie operowe, jak i muzykę kameralną, symfoniczną i filmową. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: K. Dębski, A. Kosendiak, E. Kovacic, P. McCreesh, J. Salwarowski, G.Veneri, T.Zathey. Obecnie przebywa w Salzburgu, gdzie koncertuje oraz prowadzi działalność pedagogiczną.

Łukasz Gothszalk: uważany za jednego z najzdolniejszych muzyków swojego pokolenia, absolwent „Staatlichte Hochschule fur Music w Karlsruhe, Conservatorium van Amsterdam, Manhattan School of Music w Nowym Jorku, Hochschule fur Musik Hanns Eisler w Berlinie oraz Scholi Cantorum Basiliensis w Szwajcarii. Wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów na trąbkę w Polsce oraz za granicą. Ważną częścią kariery Gothszalka jest muzyka współczesna i należy on do niewielu artystów, których repertuar obejmuje dzieła takich kompozytorów, jak: Luciano Berio, Bernd Aloisy Zimmermann oraz Gyorgy Ligeti.

Długo zastanawiałem się jakiego określenia użyć, aby najlepiej oddać poziom wykonywanych przez nich utworów. Słowa takie jak: wspaniały, niecodzienny, nietuzinkowy itp. wydawały mi się zbyt banalne. Dość powiedzieć, że utwory mistrzów były wykonane na najwyższej klasy, profesjonalnym poziomie, a zabytkowe wnętrze małujowickiego kościoła dodawało splendoru całemu występowi.

Koncert poprzedził pokaz Pavany (tańca dworskiego tańczonego w renesansie) w wykonaniu grupy artystycznej „Loża” oraz słowo wstępne wygłoszone przez Grażynę Burską, Dyrektora GBP w Skarbimierzu i Andrzeja Ilnickiego, Sołtysa Wsi Owczary, a ponadto ojca naszej sopranistki.

Organizatorami wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, a współorganizatorami Rada Sołecka Małujowic, Anna Gardzioła – sołtys, Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz. Koncert zbiegł się w czasie z Międzynarodowym Dniem Muzyki.

Wydarzenie nie odbyłoby się, gdyby nie przychylność Księdza Mieczysława Tomasza Sałowskiego – Proboszcza i Kustosza Sanktuarium pw. św. Jakuba, który udostępnił kościół na potrzeby koncertu.

Podczas Międzynarodowego Dnia Muzyki mieliśmy w Małujowicach prawdziwą ucztę melomana. Co ważne nie jest to wydarzenie jednorazowe, bo niedzielny koncert „Muzyka Mistrzów Wszech Czasów” ma być imprezą cykliczną, powtarzaną co miesiąc.

Chciałabym, aby ten koncert otwierał cykl spotkań z muzyką klasyczną, której brakuje w naszej gminie, no bo za bardzo nie ma tego gdzie eksponować. Wiąże się to z moją wizją zaangażowania sołectw i sołtysów w życie kulturalne gminy. Chciałabym, aby jak najwięcej sołectw miało taką swoją wizytówkę. np. Lipki mają Święto Lipy, w Skarbimierzu jest przegląd pieśni pokutnej – cykliczna impreza odbywająca się od 12 lat, Łukowice mają Konkurs Palm Wielkanocnych, w Kruszynie mamy Potrawy Kresowe, w Kopaniu namówiłam Sołtysa, żeby pomyślał o spływie kajakowym i pontonowym, jako imprezie cyklicznej. Chciałabym też zorganizować w Żłobiźnie Międzynarodowy Dzień Teatru – impreza miałaby się odbywać w marcu, zastanawiam się jeszcze nad formą. Małujowice mają swoje Sanktuarium i jest to dobry sposób, aby je wykorzystać – mówi Grażyna Burska, Dyrektor GBP w Skarbimierzu.

Janusz Pasieczny

198 thoughts on “Muzyka Mistrzów Wszech Czasów w Małujowicach

  1. Я наконец решился окунуться в мир азарта и нашел прекрасный сайт caso-slots.com. Здесь представлены все популярные казино, а также список тех, где можно получить бонус на первый депозит. Жду не дождусь начала игры!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *