Październik na Słowiańskiej – praktycznie, sportowo i integracyjnie

Zapraszamy do przejrzenia wiadomości o tym, co można było zobaczyć i usłyszeć na Słowiańskiej w październiku. Można powiedzieć, że „było na bogato”: Dzień Edukacji Narodowej, staże zawodowe, rywalizacje sportowe, integracja klas pierwszych, wyjazd studyjny elektryków oraz wiele nowości.

Zaczniemy od najważniejszego – święto Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku mieliśmy okazję wzięcia udziału w plebiscycie Belferskich Słowianek w hogwardzkim stylu. Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęły się oficjalnym przekazaniem sztandaru szkoły i przedstawieniem nowego pocztu sztandarowego. Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Starosta Powiatu Brzeskiego – Jacek Monkiewicz oraz Anetta Zych-Rzepecka – Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego.

W części nieoficjalnej przenieśliśmy się w tym roku do „Ministerstwa Szkolnej Magii”. Wszyscy w szkolnej auli, magicznie przemienionej wspaniałą dekoracją, mogli w poczuć atmosferę Hogwartu. Podczas gali Samorząd Uczniowski, jak co roku, w imieniu całej społeczności wręczył statuetki „Belferskie Słowianki”.

1 października uczniowie ZSZ nr 1 z klasy III H, III C oraz II B pomagali przy organizacji IX edycji „Biegu Malucha”. Impreza ta odbywała się pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Brzegu. Nasi wolontariusze, w przebraniu kangurów, dostarczali wiele radości uczestnikom biegu, a także zbierali datki na cele charytatywne. Była to również okazja do promocji szkoły w środowisku lokalnym.

Pierwsza wycieczka w ramach Koła PTSM do Szklarskiej Poręby zaliczona. 4 i 5 października uczniowie klas pierwszej GC i pierwszej K oraz klasa pierwsza J – czyli robotyce i programiści w ramach wycieczki integracyjnej odwiedzili Ślężę.

Następnie, 6 października odbył się piknik integracyjny klasy I B – ELEKTRYCY z opiekunami Moniką Kudrą i Krzysztofem Lerochem. Uczniowie, pod kierunkiem animatorek z grupy Gibbonki, bawili się wspaniale. Gościny z poczęstunkiem udzieliła Danuta Majewska z Gospodarstwa Agroturystycznego Lubicz. Gry i zabawy na świeżym powietrzu rozpoczęły długoterminowy proces scalania zespołu.

Elektrycy, wraz z opiekunami Jerzym Pietkiewiczem i Mariuszem Świtoniem, odwiedzili Trewir i Frankfurt podczas wizyty studyjnej.

7 października na Stadionie Miejskim w Brzegu odbyły się sztafetowe biegi przełajowe na dystansie 6×1200 m o Mistrzostwo Powiatu Brzeskiego. Rywalizacja między szkołami była bardzo zacięta. Nasi chłopcy, po bardzo ambitnej walce, zdobyli wicemistrzostwo powiatu brzeskiego.

13 października odbył się szkolny konkurs znajomości języka niemieckiego i angielskiego „Pokaż Język”. Młodzież rywalizowała w wielu zadaniach sprawdzających i rozwijających umiejętności oraz wiedzę z języków obcych.

19 października drużyna dziewcząt zdobyła III miejsce w Mistrzostwach Powiatu Brzeskiego w piłce nożnej.

Także w tym dniu odbyły się w naszej szkole zawody w szachach drużynowo o Mistrzostwo Powiatu Brzeskiego. Po 3 seriach gier mieliśmy na koncie wygraną z ZSB i 1LO oraz przegraną z 2 LO, co dało nam drugą lokatę i tytuł Wicemistrza Powiatu Brzeskiego.

20 października uczniowie klasy 4cf w zawodzie technik handlowiec: Patryk Kowalczuk, Jakub Krawczyk oraz Piotr Zaradny wraz z opiekunem Małgorzatą Grzyb zakwalifikowali się do Mistrzostw Biznesu i Zarządzania z wykorzystaniem Branżowych Symulacji Biznesowych. Mistrzostwa organizowane są przez Fundację REVAS.

W czasie rozgrywek uczniowie wcielają się we właścicieli wirtualnych przedsiębiorstw – biuro podróży. Przez dwa miesiące eliminacji będą decydować o ofercie, marketingu, zapotrzebowaniu i strukturze pracowników swoich firm. Wszystko po to, by być najlepszym spośród 200 zespołów na wirtualnym rynku.

Od 27 października w naszej szkole trwa kolejna edycja Centrum Mistrzostwa Informatycznego prowadzonego we współpracy z Politechniką Łódzką i Politechniką Wrocławską. W ramach zajęć uczestnicy projektują i programują roboty wykonujące zadania. Uczestnikami koła informatyczno-robotycznego są uczniowie klas pierwszych, opiekunem Joanna Kafel-Szymańska.

W ostatnich dniach października uczniowie klasy 1GC uczestniczyli w fascynujących zajęciach na temat funkcjonowania mózgu, jak nastawienie wpływa na procesy zapamiętywania i co można zrobić, aby się uczyć skutecznie – a wszystko to od eksperta. Beata Olszewska, neurodydaktyk i doświadczony pedagog, poprowadziła miniwarsztaty, w trakcie których uczniowie wykonywali ćwiczenia kreatywnego myślenia, aktywizowania połączeń między półkulami mózgowymi oraz dowiedzieli się, jak skutecznie kształtować nawyki. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały, a uczestnicy zgodnie stwierdzili, że chcieliby się więcej na ten temat dowiedzieć.

Przez cały miesiąc klasy 3 i 4 odbywały płatne staże zawodowe: elektrycy, hotelarze i uczniowie klas gastronomicznych.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła podpisała współpracę z Wyższą Szkołą Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu. Chcemy wspólnie z WSHE wspierać turystykę powiatu brzeskiego. Oprócz Dyrektor Wioletty Frankiewicz, kanclerza WSHE Stanisława Widockiego, swoją obecnością zaszczycił wydarzenie Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz.

Październik był bardzo bogaty w wydarzenia, w listopadzie czeka nas Dzień Patronki Szkoły i ślubowanie klas pierwszych. Opiszemy wszystko za miesiąc.

Joanna Łyczkowska Elżbieta Mykicka

164 thoughts on “Październik na Słowiańskiej – praktycznie, sportowo i integracyjnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *