Uczeń pamięta – akcja „Szkoła pamięta” w brzeskiej Ósemce

Listopad to czas zadumy, czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych, zarówno tych, którzy byli bliscy naszemu sercu, jak i o tych, którzy swe życie poświęcili dla ojczyzny, dla dobra ogółu. Pamięć o nich jest wyrazem naszego szacunku dla ich życia, dokonań, wkładu w rozwój naszego państwa.

Halina Poświatowska napisała kiedyś „Nie łudźmy się, przyjacielu, ludzie pogrzebią nas w pamięci równie szybko, jak pogrzebią w ziemi nasze ciała”. Nieco na przekór tym słowom uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu w ostatnim tygodniu października wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”, chcąc tym samym pokazać, iż pamięć o naszych polskich bohaterach, mimo upływu czasu, jest nadal żywa w naszych sercach i umysłach. „Szkoła pamięta” to akcja, której pomysłodawcą i organizatorem jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności zarówno tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności, jak i tych mających wpływ na losy całego państwa.

W akcję „Szkoła pamięta” zaangażowali się wszyscy uczniowie naszej szkoły, zarówno ci, którzy są uczniami dopiero od kilku miesięcy, jak i ci, którzy za kilka miesięcy mury Ósemki opuszczą. Najmłodsi uczniowie przy wsparciu wychowawców i nauczycieli plastyki i techniki przygotowali prace plastyczne związane z miejscami i symbolami pamięci. Prace wykonane zostały różnymi technikami, w zależności od umiejętności uczniów. Wśród nich znalazły się i takie, w których bardzo ważną rolę odgrywały jesienne liście, które kojarzą się z przemijaniem i upływem czasu. Uczniowie niektórych klas naszej szkoły wzięli udział w specjalnie na tę okazję przygotowanych lekcjach języka polskiego i historii, których celem było zwrócenie uwagi na rolę poszczególnych jednostek w kształtowaniu naszej historii, literatury, a także świadomości narodowej. Klasy 6b i 7a wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielką historii odwiedziły jeden z brzeskich cmentarzy. Celem tej wizyty było nie tylko symboliczne zapalenie znicza, ale przede wszystkim przygotowanie zapomnianych grobów na zbliżający się Dzień Zaduszny.

Mamy nadzieję, że pamięć o bohaterach naszej wolności będzie istnieć w naszych umysłach i sercach nie tylko na przełomie października i listopada, ale w każdej chwili naszego życia. Liczymy na to, że tego typu akcje rozbudzą w sercach młodego pokolenia szacunek do historii i ludzi, którzy oddali życie za to, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju.

Katarzyna Wolak

338 thoughts on “Uczeń pamięta – akcja „Szkoła pamięta” w brzeskiej Ósemce

  1. ZenCortex Research’s contains only the natural ingredients that are effective in supporting incredible hearing naturally.A unique team of health and industry professionals dedicated to unlocking the secrets of happier living through a healthier body.

  2. Medications and prescription drug information for consumers and medical health professionals. Online database of the most popular drugs and their side effects, interactions, and use.

  3. Are you seeking for a way to feel better? Unlock the trusted source for health and wellness right here! All of your health issues and difficulties must be addressed using the key.

  4. Find the latest technology news and expert tech product reviews. Learn about the latest gadgets and consumer tech products for entertainment, gaming, lifestyle and more.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *