Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu – Cz. V (Filia nr 9)

Filia nr 9 jest jedną z czterech filii tworzących sieć Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu. Jej historia sięga roku 1973, kiedy przy Placu Zamkowym 6 powstał oddział zajmujący się gromadzeniem literatury społeczno-politycznej.

Od początku placówka miała służyć pomocą mieszkańcom miasta, studentom, jak również osobom pragnącym wzbogacić swoją wiedzę na temat pedagogiki, psychologii, filozofii, handlu czy stosunków międzynarodowych.

W roku 1990 biblioteka uległa całkowitemu przeobrażeniu i przekształciła się w placówkę zajmującą się gromadzeniem księgozbioru dla uczniów nowo powstałego II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Od 1995 roku do dziś Filia nr 9 jest częścią Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu.

Obecnie Filia nr 9 zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem księgozbioru dla najmłodszych czytelników, dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży. W jej zasobach znajdziemy ciekawe bajki, lektury szkolne, ale również książki z zakresu literatury popularnonaukowej dopasowane do wieku odbiorcy. Oprócz udostępniania księgozbioru Filia nr 9 prowadzi działalność edukacyjną, organizuje lekcje biblioteczne (dla przedszkoli i szkół), spotkania tematyczne (np. spotkanie z grzybiarzem czy pszczelarzem), warsztaty plastyczne, różnego rodzaju akcje promujące czytelnictwo (np. „Mały recenzent”) oraz wystawy.

Przykładem może być tutaj wystawa prac z gliny 9-letniej Oliwii Sycz zatytułowana „Moje inspiracje”, którą można było oglądać w dniach od 15 do 30 listopada przy Placu Zamkowym 6. Wystawa została zorganizowana w ramach akcji NASI ARTYŚCI, mającej na celu promowanie zdolnych brzeżan, ich pasji i zainteresowań.

Wszystkie spotkania i akcje zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i gromadziły liczne grono odbiorców. Natomiast tych, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić naszej Filii nr 9, serdecznie zapraszamy. Już w grudniu czekają na Państwa następujące atrakcje czytelnicze:

• 2 grudnia, godz. 17:00 – „Zostań świątecznym Elfem, czyli przedświąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci”.
Podczas spotkania dzieci wcielą się w rolę Elfów, które samodzielnie wykonają kartkę świąteczną dla swoich bliskich.

• 16 grudnia – „W krainie baśni – spotkanie z Kopciuszkiem”.
Będzie to całodniowa akcja promująca czytelnictwo, zorganizowana z myślą o najmłodszych czytelnikach, podczas której Kopciuszek będzie czytał dla dzieci bajki, zadawał zagadki, rozdawał kolorowanki i umilał czas spędzony w bibliotece.

• „Pudełko z życzeniami, czyli złóżmy sobie życzenia”.
Akcja odbędzie się w dniach 19-23 grudnia i będzie kierowana do Czytelników, którzy w tych dniach odwiedzą bibliotekę i będą chcieli pisemnie złożyć życzenia innym czytelnikom, a następnie wrzucić je do specjalnego pudełka. Po zakończonej akcji życzenia te zostaną umieszczone na Facebooku Oddziału dla Dzieci.

Filia nr 9
pl. Zamkowy 6
49-300 Brzeg
tel. 77 416 99 91
e-mail: brzeg.mbp.filia9@gmail.com

Godziny otwarcia Filii nr 9:
Poniedziałek: NIECZYNNE
Wtorek: 10.00-18.00
Środa: 10.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 10.00-18.00
Sobota: NIECZYNNE

157 thoughts on “Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu – Cz. V (Filia nr 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *