Wartalk w bibliotece miejskiej – spotkanie czwarte. Jędrzej Korbal i pancerna pięść II RP

Po spotkaniu z Łukaszem Sojką, który opowiadał o tajnikach operacji „Chastise”, Marcinem Ogdowskim, który dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z byciem korespondentem wojennym w Ukrainie oraz z Piotrem Korczyńskim, który opowiadał o losach polskich żołnierzy na froncie wschodnim, pora na spotkanie czwarte. Tym razem twórcy kanału Wartak.pl zaprosili do Brzegu Jędrzeja Korbala.

Mówi o sobie, że jest dr. historii z wyboru, ekonomistą z przymusu, rekonstruktorem historycznym i kolekcjonerem. Autor blisko 250 artykułów i książek publikowanych na łamach miesięczników Technika Wojskowa Historia, Wojsko i Technika Historia, Militaria XX wieku, Classic Military Vehicle oraz serii Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939. W swoich badaniach dotyczących polskiej wojskowości okresu międzywojennego koncentruje się na sprawach modernizacji armii ze szczególnym uwzględnieniem broni pancernych, jednostek zmotoryzowanych, artylerii i piechoty WP.

Centralnym tematem spotkania w Brzegu będzie koncepcja i rozwój broni pancernej i formacji motorowych w II RP, bo wbrew obiegowej opinii nie było wcale tak, że 1 września 1939 roku w wojsku polskim odkryto nagle, że istnieje coś takiego jak czołg. W pierwszych latach niepodległości armia polska była jedną z najlepiej wyposażonych w czołgi armii Europy, jednak w latach 30. ta sytuacja gwałtownie zaczęła się zmieniać. Czy Polska mogła wystawić w 1939 roku, chociażby jedną dywizję pancerną? Czy można było uniknąć ślepych uliczek w rozwoju tej broni i jaki kształt finalnie mogłyby dać wysiłki polskich konstruktorów i wojskowych, którzy rozumieli rolę broni pancernej w nadciągającej wojnie? I jak wyglądała polska myśl wojskowa w tym zakresie na tle innych armii Europy i świata?

O tym wszystkim będzie można swobodnie porozmawiać w sobotę (23 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 16:00. Spotkanie poprowadzi Radosław Wiśniewski.

Inicjatywa edukacyjno-animacyjna Wartalk w bibliotece, realizowana w ramach projektu DO BRZEGU przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Księcia Ludwika I w Brzegu.

Więcej o projekcie Wartalk.pl:
https://www.facebook.com/wartalkpl
https://www.youtube.com/@WarTalkPL

3 thoughts on “Wartalk w bibliotece miejskiej – spotkanie czwarte. Jędrzej Korbal i pancerna pięść II RP

  1. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
    Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
    but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.

    Cheers! You can read similar text here: Sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *