Wartalk w bibliotece miejskiej – spotkanie czwarte. Jędrzej Korbal i pancerna pięść II RP

Po spotkaniu z Łukaszem Sojką, który opowiadał o tajnikach operacji „Chastise”, Marcinem Ogdowskim, który dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem związanym z byciem korespondentem wojennym w Ukrainie oraz z Piotrem Korczyńskim, który opowiadał o losach polskich żołnierzy na froncie wschodnim, pora na spotkanie czwarte. Tym razem twórcy kanału Wartak.pl zaprosili do Brzegu Jędrzeja Korbala.

Mówi o sobie, że jest dr. historii z wyboru, ekonomistą z przymusu, rekonstruktorem historycznym i kolekcjonerem. Autor blisko 250 artykułów i książek publikowanych na łamach miesięczników Technika Wojskowa Historia, Wojsko i Technika Historia, Militaria XX wieku, Classic Military Vehicle oraz serii Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939. W swoich badaniach dotyczących polskiej wojskowości okresu międzywojennego koncentruje się na sprawach modernizacji armii ze szczególnym uwzględnieniem broni pancernych, jednostek zmotoryzowanych, artylerii i piechoty WP.

Centralnym tematem spotkania w Brzegu będzie koncepcja i rozwój broni pancernej i formacji motorowych w II RP, bo wbrew obiegowej opinii nie było wcale tak, że 1 września 1939 roku w wojsku polskim odkryto nagle, że istnieje coś takiego jak czołg. W pierwszych latach niepodległości armia polska była jedną z najlepiej wyposażonych w czołgi armii Europy, jednak w latach 30. ta sytuacja gwałtownie zaczęła się zmieniać. Czy Polska mogła wystawić w 1939 roku, chociażby jedną dywizję pancerną? Czy można było uniknąć ślepych uliczek w rozwoju tej broni i jaki kształt finalnie mogłyby dać wysiłki polskich konstruktorów i wojskowych, którzy rozumieli rolę broni pancernej w nadciągającej wojnie? I jak wyglądała polska myśl wojskowa w tym zakresie na tle innych armii Europy i świata?

O tym wszystkim będzie można swobodnie porozmawiać w sobotę (23 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 16:00. Spotkanie poprowadzi Radosław Wiśniewski.

Inicjatywa edukacyjno-animacyjna Wartalk w bibliotece, realizowana w ramach projektu DO BRZEGU przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Księcia Ludwika I w Brzegu.

Więcej o projekcie Wartalk.pl:
https://www.facebook.com/wartalkpl
https://www.youtube.com/@WarTalkPL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *