„Dzika Apteka” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu

W ostatnich miesiącach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach Inicjatywy Edukacyjno-Animacyjnej realizowany był program „Dzika apteka” – wykorzystanie lokalnej przyrody w ochronie zdrowia, lecznictwie i kosmetyce. Stanowił on część projektu „Do Brzegu”, jego realizacja natomiast była możliwa dzięki środkom finansowym z budżetu Priorytetu 4 Kierunek interwencji 4.1.Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w latach 2021-2025, Program BLISKO. Dzięki otwartości Pani Dyrektor Katarzyny Oćwiei-Grądziel oraz fantastycznemu zespołowi pracowników tej brzeskiej instytucji pod dachem biblioteki zagościły naturalne zioła. Zrealizowana inicjatywa pokazała, że biblioteka to nie tylko zbiory książek i czytelnia, ale również idealne miejsce do integracji i rozwoju lokalnej społeczności. Z każdą koleją inicjatywą umacnialiśmy się w przekonaniu, iż miłośników medycyny naturalnej w naszym mieście nie brakuje.

Wspólne spacery, wykłady oraz warsztaty okazały się za doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. Jako pomysłodawczyni i współorganizatorka projektu, a na co dzień zielarka-fitoterapeutka oraz dyplomowana terapeutka medycznych konopi, widzę olbrzymią potrzebę dalszej edukacji społeczeństwa w kierunku naturalnych metod ochrony zdrowia. Jednocześnie pozostając wciąż aktywną zawodowo nauczycielką, dostrzegam olbrzymi potencjał i potrzebę dobrej edukacji.

Realizację inicjatywy rozpoczęliśmy w kwietniu wykładem „Ogród ziołowy jako dzika apteka”, „Ekopoletko” na temat walorów ziół ogrodowych oraz zakładania ogrodów, który poprowadziła pani Joanna Bojczewska. Efektem spotkania było stworzenie ogrodu na terenie zielonym za biblioteką. W czerwcu miałam przyjemność prowadzić warsztaty na temat „Dzikiej kosmetyki”. Wykonaliśmy m.in. balsam do ciała z liofilizowanymi truskawkami czy uniwersalny balsam do ust z cbd na bazie wosku pszczelego. Podczas dwóch spacerów ziołoznawczych uczyliśmy się rozpoznawać i oznaczać dzikie rośliny, zakładać zielnik oraz wyplatać lawendowe fusetki. Warsztaty z aromaterapii nauczyły uczestników, jak, korzystając z wegańskiego wosku sojowego, zatrzymać zapach i wzmocnić dobroczynne oddziaływanie naturalnych olejków eterycznych w świecach. Pod koniec wakacji zaprosiliśmy mieszkańców naszej gminy na spotkanie z wyjątkową osobą – pszczelarzem panem Januszem Iwasieczko, który opowiedział, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają pszczoły i produkty, które wytwarzają. Uczestnicy projektu wspólnie wykonali m.in. świece z pszczelego wosku. Frekwencja na warsztatach po raz kolejny pozytywnie nas zaskoczyła.

We wrześniu przyszedł czas na niezwykle inspirujący cykl wykładów poświęconych menopauzie – naturalnemu procesowi przemian w życiu każdej kobiety. Na wykładach, ku naszej ogromnej radości, pojawili się również panowie. Wykład poprowadziła m.in. pani Justyna Pargieła – zielarka, fitoterapeutka, dietetyczka, autorka książki „Dziczejemy w kuchni”, która opowiedziała o roli naturalnych fitoestrogenów w okresie menopauzy. Swoją obecnością zaszczyciła nas także pani Dorota Gudaniec – świetna terapeutka medycznych konopi, na co dzień dostępna w Centrum Terapeutycznego Max Hemp we Wrocławiu, która wskazała na rolę, jaką w tym trudnym dla kobiet czasie mogą odegrać konopie. Dr Irena Dawidiuk, wyjątkowa lekarka z wieloletnim doświadczeniem, opowiedziała słuchaczom o zdrowiu kobiety w świetle doświadczeń zielarskich św. Hildegardy z Bingem. Doktor Aleksandra Krzywoszańska zaznajomiła nas z cyklem przemian w życiu kobiety zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską. Wspólnie z kosmetolog – panią Agatą Karbowską wykonaliśmy zestaw naturalnych kosmetyków do skóry dojrzałej. W trakcie wykładu pt. „Okołowirusowa ochrona i wzmacnianie zdrowia” pani Maria Florecka (sklep zielarski przy ul. Reja w Brzegu) podpowiedziała, w co warto wyposażyć domową „Naturalną Apteczkę”. Osobiście poprowadziłam wykład „Zioła z rodzinnej apteki – nasze zioła ogrodowe. Od starożytności do współczesności”.

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy serdecznie na wystawę fotografii dokumentującą działania zrealizowane w ramach projektu, którą można obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I przy ulicy Jana Pawła 5. Niech moc roślin będzie z Wami!

Monika Kolanowska

Zielarka-fitoterapeutka, dyplomowana terapeutka medycznych konopi, na co dzień prowadzącą warsztaty zielarskie „Z miłości do dzikości” oraz konsultacje z zakresu fitoterapii (w tym medycznych konopi) tel. 604 703 119.
Zapraszam do kontaktu Bug&Bus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *