Nowoczesne pracownie i sprzęt z najwyżej półki. Tak wygląda nauka w powiatowych szkołach ponadpodstawowych

Jak wyglądała Wasza szkoła średnia? Czy pamiętacie swoje klasy do biologii lub fizyki albo pracownie do przedmiotów zawodowych? Z jakich pomocy dydaktycznych korzystaliście?

Jeśli uczyliście się w liceum lub technikum na przełomie wieków albo wcześniej, to z pewnością pamiętacie, że wyposażenie ówczesnych szkół pozostawiało sporo do życzenia. Nauczyciele sięgali co prawda po nowe rozwiązania, ale często ograniczał ich po prostu brak odpowiedniego sprzętu, bo ich placówki zwyczajnie nie było na to niego stać.

Sama doskonale pamiętam, że jako uczennica liceum, które rozpoczynałam końcem XX wieku, z zazdrością oglądałam amerykańskie filmy o moich rówieśnikach. Zastanawiałam się wówczas, jak by to było móc uczyć się w otoczeniu tych wszystkich kolorowych korytarzy, przyszkolnych boisk i nowoczesnych gabinetów do każdego przedmiotu.

Musiało minąć co prawda trochę czasu, ale polskim szkołom udało się nadrobić zaległości. O ile system edukacji w naszym kraju zatrzymał się dobre dwadzieścia lat temu i utknął w archaicznych i bezsensownych rozwiązaniach, o tyle wyposażenie szkół dało młodym ludziom zupełnie nowe możliwości.

Nowoczesna szkoła kładzie znacznie większy nacisk na praktykę, wykorzystując do tego celu osiągnięcia współczesnej techniki. Widać to doskonale choćby na naszym rodzimym podwórku. Wystarczy spojrzeć na powiatowe szkoły, które w ostatnich latach przeszły dużą metamorfozę. Władze powiatu brzeskiego zrealizowały w nich szereg inwestycji, dzięki którym uczniowie mogą kształcić się na najwyższym poziomie, korzystając przy tym ze sprzętu z najwyższej półki.

Dla przykładu uczniowie, którzy łączą swoją przyszłość z zawodem mechanika samochodowego lub pokrewnymi profesjami, mają obecnie możliwość korzystania w szkolnych warsztatach z profesjonalnych urządzeń do pomiaru geometrii kół, testerów alternatorów i rozruszników, sprężarek tłokowych, przyrządów pomiaru reflektorów i wielu innych.

Pracując w takich warunkach, w dodatku pod okiem specjalistów, uczniowie nabywają umiejętności i doświadczenie, które pozwoli im na sprawne wejście na rynek pracy. Współczesny pracodawca szuka bowiem młodych ludzi, których nie trzeba będzie przyuczać do zawodu. Dobry pracownik to taki, który już ma niezbędne umiejętności i jest chętny do tego, aby doskonalić się w swoim fachu.

Ostatnie lata przyniosły dużą popularność kierunków związanych z branżą logistyczną. Nic więc dziwnego, że Zespół Szkół Ekonomicznych zdecydował się na otworzenie klasy o takim właśnie profilu kształcenia. W tym przypadku również potrzebne są odpowiednie narzędzia do nauki. Samorząd przeprowadził zatem remont i modernizację pracowni logistycznej, która wzbogaciła się o nowy sprzęt komputerowy, mapy, modele środków transportu, specjalistyczne oprogramowanie, a także plansze i inne pomoce oraz zestawy dydaktyczne.

Na Słowiańskiej uczą się z kolei młodzi ludzie, którzy w przyszłości chcą zająć się robotyką i programowaniem. Czasy się zmieniają – ja w liceum uczyłam się pisać program znajdujący miejsca zerowe funkcji kwadratowej, a oni na swoich zajęciach skontrowali ramię robota obracające się osiowo.

Ale tuż obok robotyków kształcą się również specjaliści od hotelarstwa i turystyki. Tu również, dzięki inwestycji zrealizowanej przez powiat, pojawiła się możliwość podnoszenia swoich umiejętności z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Powiat zainwestował bowiem w pracownię turystyczną i hotelarską wraz z punktem przygotowywania posiłków. Kupiono zestawy dydaktyczne i sprzęt komputerowy, a młodzież zyskała dzięki temu miejsce do praktycznej nauki zawodu.

Nie zapomniano również o uczniach liceów ogólnokształcących. Tu zainwestowano w modernizację sal dydaktycznych. Uczniowie zainteresowani przedmiotami przyrodniczymi mogą teraz skorzystać m.in. z nowoczesnych mikroskopów optycznych. Przyszli geografowie uczą się w otoczeniu map i tablic geograficznych. Informatycy mają do dyspozycji kursy online z zakresu programowania. A to wszystko oczywiście z wykorzystaniem laptopów, projektorów multimedialnych i innego sprzętu ułatwiającego przyswajanie wiedzy.

Tak właśnie wygląda nauka w nowoczesnych szkołach. W ślad za wspomnianymi inwestycjami idą oczywiście sukcesy uczniów. Młodzi ludzie ze Słowiańskiej wygrali swoimi projektami naukowymi dwie pracownie multimedialne dla swojej szkoły. Laureatów prestiżowych konkursów znajdziemy zresztą w każdej z powiatowych szkół. Wystarczy odwiedzić strony internetowe tych placówek lub ich profile na FB, aby zobaczyć, że w kwestii warunków do nauki nie musimy już nikomu zazdrościć.

Pozostaje mieć nadzieję, że podobnie rzecz będzie się miała z programem nauczania, bo nawet najlepszy i najbardziej kreatywny nauczyciel nie będzie mógł w pełni wykorzystać swojej wiedzy i umiejętności, mając ręce związane przez źle skonstruowane wytyczne, tworzone przez ludzi zupełnie nieczujących realiów polskiej szkoły.

A.N.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *