Świadomi60+

16 października 2023 r. w Brzeskim Centrum Seniora zainaugurowano Kampanię Społeczną „Seniorze bądź ostrożny, zachowaj trzeźwy umysł!”. Wydarzenie otworzył Jerzy Wrębiak – Burmistrz Brzegu oraz Anna Owczar, Kierownik Biura Spraw Społecznych i Zdrowia. Korzystając z zaproszenia organizatorów, policjanci spotkali się z uczestnikami wydarzenia. Oprócz seniorów w spotkaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8. Dzięki takim międzypokoleniowym rozmowom możemy więcej. Nasza profilaktyka dociera nie tylko do seniorów będących na spotkaniu, ale również do bliskich młodzież obecnych na spotkaniu.

Przekazaliśmy cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa m.in. w sieci. Zwróciliśmy uwagę na ostrożność podczas realizacji transakcji internetowych i bezpieczeństwo oszczędności. Przestrzegliśmy przed otwieranie linków załączonych w wiadomościach mailowych i smsach. Mogą one zawierać wirusy infekujące urządzenie. Dlatego, gdy otrzymujemy wiadomość, w której podany jest link, by szybko uregulować zaległość (najczęściej kilku złotych), nie dajmy się skusić na taką formę płatności. Najprościej mówiąc, kliknięcie w link spowoduje, że oszust uzyska dostęp do naszego konta bankowego i wyczyści wszystko, co na nim mamy. Policjanci przestrzegali przed oszustami, którzy podają się za policjantów, prokuratorów czy naszych bliskich. Oszuści próbują swoich metod, by kosztem ufnych osób szybko się wzbogacić. Manipulują, zdobywają zaufanie i wywołują presję czasu. W przypadku odmowy przekazania pieniędzy straszą konsekwencjami prawnymi i wzbudzają wyrzuty sumienia.

Policjanci mówili również o działaniu tzw. domokrążców, którzy podszywają się np. pod pracowników gazowni i wodociągów. Wówczas wchodzą do mieszkania pod pretekstem usunięcia awarii bądź spisania liczników, odwracają uwagę domowników i kradną pieniądze, a także biżuterię. Seniorzy muszą zachować czujność również wtedy, gdy do ich drzwi pukają osoby podające się za pracowników ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Wówczas najbezpieczniej nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania, tylko sprawdzić w danej instytucji czy były planowane naprawy i rozliczenia. Osoby mające uczciwe zamiary nie zrażą się taką ostrożnością.

Profilaktyka skierowana na bezpieczeństwo seniorów jest dla nas priorytetem. Aby dotarła do jak największej liczby odbiorców, zachęcamy osoby młode do włączenia się z nią. Wystarczy pamiętać o swoich bliskich seniorach, poświęcić czas, przypomnieć jak mają się zachować, kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy.

KPP w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *