Biblioteki publiczne – po co i dla kogo?

Ogrom wyzwań, jakie stawia nam współczesny świat rewolucji cyfrowej, nie omija także ośrodków kultury. Wśród nich znajdują się biblioteki publiczne. Pomimo aktywnej i intensywnej obecności bibliotek w przestrzeni publicznej, wciąż istnieje potrzeba odpowiedzi na szereg pytań. Komu i po co potrzebna jest biblioteka publiczna? Czy nadal stanowi statyczną, nudną składnicę starych księgozbiorów zbierających kurz i będących atrakcją jedynie dla wąskiej, niszowej grupy bibliofilów? Czy jest wyłącznie uzupełnieniem oferty bibliotek szkolnych, w których zabrakło konkretnej lektury? Czy dzisiaj biblioteka jest po prostu przeżytkiem?

Przykład Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu, a także ogromna liczba podobnych jej placówek w Polsce daje odpowiedź na powyższe pytania. Od kilkunastu ostatnich lat działalność naszej biblioteki z powodzeniem łamie wszelkie stereotypowe wyobrażenia o pracy instytucji, która już tylko z nazwy może kojarzyć się z uporządkowanym zbiorem książek przeznaczonych do bezpłatnego udostępniania czytelnikom.

Począwszy od wnętrz, pięknie wyremontowanych i przystosowanych do różnorodnych potrzeb naszych użytkowników, ustawicznie podnoszącej kompetencje zawodowe i zaangażowanej kadry, poprzez zróżnicowaną ofertę, brzeska biblioteka daje dowód na to, że można pogodzić tradycję z nowoczesnością, przy czym to nowoczesność jest głównym motorem naszych działań, a także naszą główną wizytówką.

Ambicją i nadrzędnym celem biblioteki jest poszerzanie zasięgu oddziaływania na środowisko lokalne. Wychodzimy naprzeciw potrzebom każdej grupy wiekowej naszych rzeczywistych i potencjalnych odbiorców. Zapewniamy dostęp do wiedzy, informacji i kultury wykorzystując nowoczesne narzędzia i systemy.

W 2022 r. brzeska biblioteka została beneficjentem konkursu BLISKO stanowiącego element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dofinansowanie objęło podnoszenie kompetencji bibliotekarzy, budowanie i wzmacnianie lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz realizację wespół z partnerami kilku przedsięwzięć edukacyjno-animacyjnych.

Kilkanaście ostatnich miesięcy w bibliotece to szereg niezwykle atrakcyjnych wydarzeń i przedsięwzięć: warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi, zajęć edukacyjnych dla dzieci i seniorów, wycieczek, wizyt studyjnych, konkursów i wystaw.

Kreujemy i pomagamy rozwijać pasje czytelnicze, literackie i hobbystyczne. Stawiamy na samorozwój naszych użytkowników, kształtujemy dobre nawyki twórczego spędzania czasu wolnego. Budujemy poczucie przynależności i więzi ze środowiskiem lokalnym, a także motywujemy do uczestnictwa w jego pielęgnowaniu.

Wielbicielom literatury proponujemy nie tylko tradycyjną książkę drukowaną, ale także audiobooki i zbiory elektroniczne bazy IBUK LIBRA i LEGIMI. A sceptykom, którzy uważają, że biblioteka jest przeżytkiem i wieje tu nudą mówimy: przyjdźcie i sprawdźcie! Gwarantujemy, że zmienicie zdanie!

MBP w Brzegu

3 thoughts on “Biblioteki publiczne – po co i dla kogo?

  1. Wow, incredible blog format! How long have you been running a blog for?
    you made running a blog look easy. The overall glance of your web site is wonderful, let
    alone the content! You can see similar here dobry sklep

  2. It’s in point of fact a great and helpful piece of information. I’m satisfied
    that you just shared this useful info with us. Please keep us informed
    like this. Thank you for sharing. I saw similar here: Ecommerce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *