II LO w Brzegu może poszczycić się jednymi z najlepszych wyników w województwie oraz absolwentami na renomowanych uczelniach w Polsce i za granicą

Stuprocentowa zdawalność matur, bardzo wysokie kryteria przyjęć, nowoczesne profile kształcenia i absolwenci studiujący na prestiżowych uczelniach w Polsce i za granicą. II Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Brzegu, nazywane potocznie „Nowym Ogólniakiem”, stało się w ostatnich latach jedną z lepszych szkół w województwie opolskim. W jaki sposób udało się osiągnąć ten sukces edukacyjny?

Gdy się za coś zabieram, to zawsze daję z siebie sto procent – mówi Leszek Lipiński, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu. Osiem lat temu, zostając dyrektorem tej szkoły, postawiłem sobie ze cel to, aby Nowy Ogólniak stał się topową szkołą nie tylko w powiecie, ale też w województwie. Zaplanowaliśmy razem z nauczycielami kierunki rozwoju i od lat udaje się nam konsekwentnie realizować te założenia, osiągając przy tym świetnie wyniki w nauczaniu, czego potwierdzeniem są sukcesy naszych uczniów.

Rozpoczynając pracę Dyrektora II LO, moim celem było stworzenie szkoły na bardzo wysokim poziomie edukacyjnym, tak aby najlepsi brzescy uczniowie nie musieli już więcej dojeżdżać do elitarnych szkół we Wrocławiu i Opolu. Dzisiaj mogę z dumą stwierdzić, że to założenie się udało. Ukończenie II LO nie tylko gwarantuje zdanie matury w zakresie podstawowym, ale również zdobycie dużej liczby punktów z matury rozszerzonej, co w głównej mierze decyduje o dostaniu się na wymarzone uczelnie wyższe. Jesteśmy transparentni i corocznie publikujemy uzyskane wyniki na naszej stronie internetowej, zapraszam do jej odwiedzenia.

Leszek Lipiński, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu

Srebrna Tarcza w rankingu najlepszych szkół

W prestiżowym rankingu najlepszych liceów PERSPEKTYWY II Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Brzegu od 2016 roku corocznie otrzymuje Brązową Tarczę. Nie jest to zadanie łatwe, bo aby zdobyć to wyróżnienie, należy nie tylko osiągać bardzo wysokie wyniki matur na poziomie podstawowym. Liczy się również udział w olimpiadach i konkursach, a najwięcej punktów można zdobyć za matury na poziomie rozszerzonym.

W 2023 roku po raz pierwszy w historii Nowy Ogólniak (jako jedyna szkoła z powiatu brzeskiego) zdobył Srebrną Tarczę i aktualnie plasuje się we wspomnianym rankingu na 9 miejscu w województwie opolskim, wyżej niż niejedna szkoła uznawana powszechnie za elitarną. W czołówce brzeskie LO rywalizuje m.in. z najlepszymi placówkami w Opolu.

Ale są takie dziedziny, w których II Liceum Ogólnokształcące jest lepsze nawet od nich. Jeśli chodzi o tegoroczne wyniki matur z informatyki rozszerzonej, Nowy Ogólniak zajął pierwsze miejsce województwie, a z matematyki rozszerzonej drugie. Bardzo dobre wyniki uzyskiwane są również w innych przedmiotach.

Dzisiaj jestem już pewny, że w styczniu po raz kolejny dostaniemy Srebrną Tarczę, bo mieliśmy stuprocentową zdawalność matur – poskreśla dyrektor Leszek Lipiński. To oczywiście zasługa ciężko pracujących nauczycieli i ich uczniów. Szczerze powiem, że udaje nam się realizować wyznaczone cele, bo traktujemy siebie nawzajem z szacunkiem i mamy tutaj prawdziwie rodzinną atmosferę.

Świetne wyniki przekładają się na renomę

Wysokie miejsce w rankingach i osiągnięcia uczniów II LO przekładają się oczywiście na renomę tej szkoły. Coraz częściej można usłyszeć, że jeśli młody człowiek chce osiągnąć w przyszłości sukces edukacyjny, to powinien skierować swoje kroki właśnie do Nowego. W powiecie brzeskim działają oczywiście inne bardzo dobre placówki, zwłaszcza świetnie szkoły techniczne, gwarantujące zdobycie dobrego zawodu i matury, ale II LO stawia na to, aby absolwenci trafiali później do renomowanych uczelni wyższych, nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Z przyjemnością można obserwować to, w jaki sposób rozwijają się nasze powiatowe szkoły – mówi Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego. Każda z nich ma swój własny charakter i specjalizuje się w innych dziedzinach. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że młodzi ludzie mają w czym wybierać i każdy uczeń może znaleźć szkołę, w której będzie mógł rozwijać swoje talenty pod okiem bardzo dobrze przygotowanej kadry nauczycielskiej. II Liceum Ogólnokształcące zasłynęło w ostatnich latach fantastycznymi wynikami, jeśli chodzi o zdawalność matur. Ponadto kształci młodzież w kilku bardzo interesujących profilach.

Polibuda, medycyna, psychologia lub studia za granicą

II Liceum Ogólnokształcące obecnie kształci uczniów w czterech profilach.

Profil biologiczno-chemiczny, na którym młodzież przygotowuje się do wymagających studiów medycznych.
Profil matematyczno-fizyczno-informatyczny (po 16 osób w klasie cybernetycznej i politechnicznej), na który dostają się uczniowie szczególnie uzdolnieni w kierunkach ścisłych, z wynikami 160-170 punktów.
Profil humanistyczny (podzielony na humanistyczny i psychologiczny), dla przyszłych polonistów, historyków i psychologów (uczniowie chcący dostać się na cieszące się obecnie wielką popularnością kierunki psychologiczne mają okazję doskonalić swoje umiejętności na dodatkowych zajęciach z biologii).
Profil europejski, z geografią i stosunkami międzynarodowymi z elementami dyplomacji prowadzonymi w języku angielskim.

Warto dodać, że profil europejski sprawił, iż II LO dołączyło do elitarnego grona szkół, które prowadzą część zajęć w języku obcym. Młodzież ma dzięki temu możliwość podejścia do matury dwujęzycznej i zdobycia dodatkowych punktów, które liczą się podczas naboru na uczelnie wyższe.

Na ten profil startuje co roku 80 osób, a wolne miejsca są tylko 32. Chętni, jeszcze przed złożeniem dokumentów rekrutacyjnych, muszą zdać egzamin sprawdzający wiedzę z języka angielskiego.

Szkoła dla najbardziej uzdolnionych

Od kilku lat do Nowego Ogólniaka trafiają tylko uczniowie z czerwonymi paskami i świetnymi wynikami w nauce. Jest to też jedyna szkoła w powiecie o tak szerokim wachlarzu języków obcych. Uczniowie mogą uczyć się angielskiego, niemieckiego, francuskiego i hiszpańskiego. Daje to oczywiście ogromne możliwości, czego dowodem jest fakt, że w tym roku dwie absolwentki II LO zdecydowały się na naukę w uczelniach w USA. Zagraniczne szlaki przetarli już wcześniej ich koledzy i koleżanki, którzy podjęli studia w Anglii.

Indywidualności i niepowtarzalny klimat

Od samego początku istnienia II Liceum Ogólnokształcącego szkoła ta była znana jako miejsce, w którym szanuje się indywidualność każdego ucznia – mówi Leszek Lipiński. W Nowym nie chodzi o to, żeby każdy myślał tak samo, ubierał się tak samo i zachowywał tak samo. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ludzie mają różne zainteresowania, talenty i potrzeby. Nikt z nas nie jest dobry we wszystkim i nie można tłamsić młodego człowieka i blokować mu drogi rozwoju tylko dlatego, że nie jest świetny np. z matematyki lub historii, skoro widać, że w innej dziedzinie może osiągać rewelacyjne wyniki. Staramy się do każdego podchodzić indywidualnie, szanujemy inności, indywidualne potrzeby rozwojowe i staramy się zrozumieć naszych uczniów. Kładziemy też duży nacisk na opiekę psychologiczno-pedagogiczną, bo wiemy, że jest to sprawa bardzo istotna dla młodych ludzi.

Rozwijamy inteligencję emocjonalną naszych uczniów poprzez udział w różnych rekomendowanych projektach profilaktycznych, takich jak „Dobry talent” czy „Ratownicy marzeń”. Ponadto młodzież dzięki swoim predyspozycjom i uzdolnieniom rozwija działania w projekcie społecznym „Zwolnieni z teorii”, w tym roku zajęła się w nim problemem perfekcjonizmu.

Nowy Ogólniak to również miejsce, w którym można rozwijać swoje pasje. Szkoła ma w swojej ofercie różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Bardzo prężne działa samorząd, koło teatralne, Caritas i wolontariat. Uczniowie organizują zbiórki dla schroniska dla bezdomnych zwierząt, biorą udział w kursach pierwszej pomocy i różnych konkursach, projektach takich jak „Opolskie Talenty”, czy „Młodzież Gotowa do Działania”. Nie brakuje też inicjatyw oddolnych i spotkań z interesującymi ludźmi reprezentującymi różne profesje.

Początkiem roku głośno było też o grupie uczniów z II LO, którzy stworzyli aplikację „Helply”, poświęconą problemowi depresji wśród młodzieży. Nad projektem pracowało 10 osób. Wysiłki młodych ludzi zostały docenione przez kapitułę projektu „Zwolnieni z Teorii”, która przyznała drużynie z Nowego Ogólniaka Srebrnego Wilka za jej projekt społeczny (pierwsze miejsce w województwie opolskim).

Dwa ostatnie lata to również dwie duże imprezy, które odbyły się na terenie II Liceum Ogólnokształcącego. Na obu pojawiły się gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W 2022 podczas Opolskiego Dnia Rodziny zagrał zespół Piersi, a w tym roku na Pożegnaniu Lata z Powiatem Brzeskim można było bawić się m.in. z Kamilem Bednarkiem.

II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu to stosunkowo młoda szkoła, która z roku na rok coraz odważniej zaznacza swoje miejsce w gronie najlepszych tego typu placówek w województwie opolskim. Więcej o działalności szkoły i kryteriach przyjęć dowiedzieć można się na stronie Nowego Ogólniaka oraz na profilach w mediach społecznościowych.

8 thoughts on “II LO w Brzegu może poszczycić się jednymi z najlepszych wyników w województwie oraz absolwentami na renomowanych uczelniach w Polsce i za granicą

 1. Today, I went to the beach with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone! https://Tuhow.tw/wiki/index.php/User:KathrinT39

 2. Wow, marvelous weblog layout! How lengthy
  have you ever been running a blog for? you made
  blogging look easy. The total look of your site is excellent, let alone the content!
  You can see similar here e-commerce

 3. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog
  to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good success. If you know of any please share. Appreciate it!
  You can read similar art here: Sklep online

 4. I’ll right away clutch your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me understand in order that I could subscribe. Thanks!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *