Kompleksowa modernizacja Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu. Powiatowa placówka czekała na ten remont kilka dekad

Zespół Szkół Specjalnych w Brzegu mieści się w budynku przy ul. Mossora, tuż obok powiatowej lecznicy. Gmach powstał w latach 60. ubiegłego wieku i od tego czasu w jego wnętrzu nie były prowadzone właściwie żadne poważniejsze prace remontowe. Owszem, budynek przeszedł w poprzedniej kadencji termomodernizację, wyremontowano przeciekający dach i przeprowadzono różne prace konserwatorskie. Prawda jest jednak taka, że cześć pomieszczeń i korytarzy najlepsze czasy ma już bardzo dawno za sobą. Ta sytuacje ulegnie wkrótce zmianie, bo władze powiatu rozpoczęły kompleksową modernizację szkoły. Koszt inwestycji to 8,3 mln zł, z czego 8 milionów to dofinansowanie z programu Polski Ład.

W naszym Zespole Szkół Specjalnych uczy się prawie 90 dzieci z terenu całego powiatu, a także spoza jego granic, bo mamy też uczniów np. z Namysłowa i Popielowa – mówi Jacek Monkiewicz, Starosta Powiatu Brzeskiego. Część dzieci porusza się na wózkach, zmaga się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a budynek przy ul. Mossora był pełen barier architektonicznych. Zdobycie środków na gruntowny remont tego obiektu było jednym z naszych priorytetów. Bardzo cieszę się, że ta inwestycja doszła do skutku i w przyszłym roku uczniowie ZSS będą mogli edukować się w nowoczesnym budynku spełniającym wszystkie wymogi.

Zakres prac prowadzonych w Zespole Szkół Specjalnych obejmuje m.in.: dostosowanie budynku do potrzeb dzieci niepełnosprawnych ruchowo, budowę windy, modernizację klas, sali gimnastycznej i toalet, wymianę drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, likwidację barier architektonicznych, a także wymianę oświetlenia awaryjnego, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej.

Przez lata naszym głównym problemem było niedostosowanie budynku do potrzeb uczniów – mówi Grażyna Piaskowska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu. Mamy na przykład tylko jednej podjazd, więc gdy nauczyciel chciał wyjść w poruszającym się na wózku uczniem na podwórko, to musiał objechać cały budynek i to po nawierzchni zupełnie się do tego nienadającej. Toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami mamy tylko jedną. Do tego progi w klasach. Część szkoły była właściwie wyłączona z użycia dla niektórych dzieci, bo mamy dużo podopiecznych ze sprzężoną niepełnosprawnością, w tym też ruchową. Na piętrze nie mogliśmy np. zaplanować oddziałów dla takich uczniów, bo nie było możliwości przetransportowania ich do klas. To była blokada, która sprawiała, że nie mogliśmy przyjmować tylu chętnych, ilu faktycznie mogłoby się pomieścić w szkole. Wszystkie te utrudnienia wkrótce znikną i staniemy się wreszcie nowoczesną placówką spełniającą wszelkie standardy.

W ramach prowadzonej inwestycji zmodernizowany zostanie również teren wokół Zespołu Szkół Specjalnych. Powstaną nowe dojścia i dojazdy do budynku oraz miejsca parkingowe. Są to bardzo ważne kwestie, bo część uczniów dowożona jest to szkoły specjalnymi busami. Rozbudowany zostanie także przylegający do placówki plac zabaw. Szkoła wzbogaci się też o salę terapeutyczną ze sprzętem rehabilitacyjnym, a trzy gabinety, które dotychczas mogły służyć jedynie jako pomieszczenia gospodarcze, zostaną dostosowane do prowadzenia w nich zajęć.

W ZSS działa szkoła podstawowa i ponadpodstawowa (specjalna szkoła przysposabiającą do pracy), do której uczęszczają uczniowie do 24 roku życia – mówi dyrektor Piaskowska. Mamy też grupę osób z głębokimi niepełnosprawnościami w przedziale wiekowym od 3 do 25 lat. Dla nich prowadzone są zespołowe i indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Ci uczniowie są w systemie oświaty, ale nie ma tutaj klas i podstawy programowej. Oprócz tego są też dzieci, które odwiedzamy w ich własnych domach.
Mamy świetnych nauczycieli i wspaniałych uczniów. Udało nam się wyposażyć szkołę w sprzęt multimedialny, tablice interaktywne, projektory. Naszym problemem była jedynie infrastruktura – budynek, który po prostu nie nadawał się do tego, aby uczyć w nim dzieci z niepełnosprawnościami. Bardzo się cieszę, że doczekaliśmy się tego remontu, bo był on naprawdę konieczny.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na listopad 2024 roku. Do tego czasu podopieczni ZSS uczą się w budynku starostwa przy ul. Wyszyńskiego oraz przy ul. Poprzecznej. Po zakończeniu prac będą mogli wrócić na ulicę Mossora, gdzie czekać na nich będzie nowoczesna placówka, w pełni dostosowana do ich potrzeb.

Foto: Zespół Szkół Specjalnych w Brzegu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *