Listopad na Słowiańskiej pełen wrażeń i wydarzeń

Kończący się właśnie listopad na Słowiańskiej był bardzo intensywny. Nie jesteśmy w stanie omówić wszystkich wydarzeń, przedstawimy te, naszym zdaniem, najważniejsze i najciekawsze.

Odbyła się kolejna edycja Zamkowego Turnieju Poetyckiego im. Janusza Wójcika. Świętowaliśmy Dzień Patronki Szkoły, z tej okazji odbył się konkurs „Życie i pasja Marii Skłodowskiej-Curie”. Tradycyjnie też uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci przez społeczność szkolną. Z tej okazji otrzymali oni z rąk dyrektor Wioletty Frankiewicz pamiątkowe certyfikaty potwierdzające przyjęcie ich w poczet uczniów ZSZ nr 1.

105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy odśpiewaniem hymnu Polski, konkursem wiedzy o Polsce niepodległej, a także udziałem w Biegu Niepodległości.

22 listopada odbył się konkurs czytelniczo-fotograficzny „Nowa twarz książki – Sleeveface” organizowany przez bibliotekę szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a w Światowym Dniu Życzliwości prosiliśmy, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, co to znaczy „być życzliwym”. Z kolei w Międzynarodowy Dzień Tolerancji podkreślaliśmy, że tolerancja to nasza siła, a różnorodność to bogactwo.

28 listopada odbyło się wręczenie dyplomów stypendialnych Prezesa Rady Ministrów. Stypendium otrzymał Dariusz Kownacki, uczeń klasy 3J,który uzyskał najwyższą średnią w szkole (5,52) za ubiegły rok oraz kapitan zespołu, który dwukrotnie zdobył pracownie komputerowe dla szkoły w konkursie informatycznym.

Z informacji branżowych – czyli co słychać u naszych zawodowców. Od 14 listopada ośmiu uczniów z technikum elektrycznego realizowało wizytę studyjną w firmie HBS w Schleiz w Niemczech. W firmie uczniowie mieli zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z zagadnieniami elektryki. Poznawali możliwości pracy w i kształcenia za granicą.

Ruszamy z nowym projektem e Twinning. „Ab in den Beruf” (Hop w zawód) to nasz nowy projekt eTwinning, w którym głównym językiem jest niemiecki. Do projektu zgłosiło się 10 uczniów, a opiekunem jest Magdalena Bonar. Projekt realizujemy w ramach zajęć z języka niemieckiego oraz kompetencji zawodowych. Naszymi partnerami w tym roku są szkoły z Grecji i z Chorwacji, a cały projekt realizujemy online na platformie eTwinning, która jest częścią Europejskiej Platformy Edukacyjnej (European School Education Platform).

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 powstanie klasa mundurowa policyjna w zawodzie informatyk – podpisano w tej sprawie list intencyjny. Wcześniej odbyła się lekcja wychowania fizycznego z policjantem, podczas której klasa I J/L spróbowała swoich sił na torze przeszkód, jaki pokonuje kandydat do służby.
Aktualnie trwa trzydniowy kurs dla uczniów: kelner, barman, kelner od win prowadzony przez Grzegorza Górnika – Akademia Kelnerska.

Nasi kucharze przygotowali pyszności z buraka, uczyli chętnych nakrywania do stołu oraz sposobów przyrządzania kawy i herbaty.

Na Słowiance zdobywamy wiedzę nie tylko w szkole. 17 listopada klasa 1F – technik organizacji turystyki, realizując zagadnienia z podstaw turystyki, podziwiała walory naturalne i antropogeniczne stolicy województwa opolskiego. W programie uwzględniono: Muzeum Polskiej Piosenki, opolski Amfiteatr Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej (KFPP), opolską Wenecję nad pięknym Kanałem Młynówka, a na koniec pobyt na sztucznym lodowisku Toropol.

Uczniowie klas technik informatyk, technik programista i technik robotyk odwiedzili firmę KBA Automatic, która opracowuje i wdraża rozwiązania dla zaawansowanych układów w zakresie automatyki, programowania offline, wirtualnego uruchomienia zautomatyzowanych systemów, projektowania instalacji elektrycznych.

Firma Tauron Dystrybucja S A. objęła patronatem kolejną klasę technikum elektrycznego.
Kolejny raz, w ramach współpracy i klasy patronackiej, doposażyła szkołę w sprzęt do pracowni elektrycznej i montażu na kwotę około 20.000 zł.

Promujemy krwiodawstwo i jesteśmy dumni z postawy naszych uczniów. 8 listopada nasi uczniowie: Julita Judziak, Róża Wasilewska, Dariusz Marszałek, Krystian Biskup, Miłosz Pańkowski, Konrad Martowłos, Mateusz Lis, Oliwier Chyrzyński kolejny raz odwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddziału Terenowego w Brzegu – młodzież oddała w sumie już 3600 ml krwi.

21 listopada w szkole odbyła się prelekcja na temat honorowego oddawania krwi poprowadzona przez Krzysztofa Jachniewicza – Przewodniczącego Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa w Brzegu. Celem wykładu było propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby osób chorych, dla których krew jest bezcennym lekiem.

Natomiast 24 listopada w Wielkiej Sali Stropowej Ratusza Miejskiego odbyła się uroczystość z okazji obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, w trakcie której zostali odznaczeni zasłużeni dawcy krwi. Wśród wyróżnionych Honorowych Dawców Krwi znalazł się również nasz uczeń Patryk Szular. Naszą szkołę reprezentował także krwiodawca Dariusz Marszałek. Nagrodę otrzymała też opiekunka szkolnego koła HDK Halina Chabasińska-Borissow za wieloletnie propagowanie idei honorowego krwiodawstwa.

W tym miesiącu także zdobywaliśmy nagrody w sporcie – 10 listopada w II LO w Brzegu zostały rozegrane indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. Nasi zawodnicy zdobyli I, III, V i VI miejsce.
Zapraszamy do śledzenia bieżących informacji na stronie szkoły oraz jej mediach społecznościowych.

Elżbieta Mykicka
Joanna Łyczkowska
ZSZ nr 1 w Brzegu

36 thoughts on “Listopad na Słowiańskiej pełen wrażeń i wydarzeń

 1. I’m still learning from you, as I’m making my way to the top as well. I certainly liked reading everything that is written on your blog.Keep the tips coming. I loved it!

 2. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 3. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful info specially the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 4. Terrific paintings! This is the type of info that are supposed to be shared across the net. Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish higher! Come on over and talk over with my site . Thank you =)

 5. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 6. Great weblog here! Additionally your site rather a lot up very fast! What web host are you the use of? Can I am getting your associate link for your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

 7. Attractive element of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire actually loved account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment and even I achievement you get admission to persistently rapidly.

 8. Can I simply say what a reduction to seek out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know how one can bring a problem to light and make it important. More people must learn this and perceive this side of the story. I cant imagine youre no more popular since you undoubtedly have the gift.

 9. I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I?¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 10. Hey there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 11. I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site :).

 12. I have read some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you put to create the sort of magnificent informative website.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *