Bezpłatny transport seniorów do lekarza. Trwają prace nad pilotażowym programem

Jest duża szansa na to, że jeszcze w tym roku na terenie powiatu brzeskiego ruszy pilotażowy program polegający na zorganizowaniu bezpłatnego transportu seniorów do lekarza pierwszego kontaktu oraz specjalistów – informują Sebastian Rachwalski i Tomasz Zeman, pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

Podczas kończącej się już kampanii wyborczej, razem z Tomaszem Zemanem, odbyliśmy dziesiątki spotkań z mieszkańcami naszych okręgów wyborczych. W tych rozmowach niemal zawsze pojawiał się jeden temat, problem dostępu do służby zdrowia wśród mieszkańców obszarów wiejskich, a w szczególności seniorów – mówi Sebastian Rachwalski, kandydat do Rady Powiatu Brzeskiego.

Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i podjąć próbę rozwiązania tego problemu poprzez organizacje dedykowanego transportu spod domu. Podjęliśmy już pierwsze kroki w tym kierunku i jesteśmy po pierwszych rozmowach m.in. z Marszałkiem Województwa Opolskiego Panem Andrzejem Bułą, który jest bardzo zainteresowany tym projektem i obiecał pełne wsparcie w jego realizacji. Widzimy też możliwość dofinansowania pomysłu ze środków unijnych – dodaje Tomasz Zeman, kandydat do Sejmiku Województwa Opolskiego.

Program pilotażowy zakłada, że w pierwszej kolejności z bezpłatnego transportu do lekarza będą mogli skorzystać seniorzy w wieku 70+.

W powiecie brzeskim jest ponad 11 tysięcy mieszkańców w tym wieku, a prawie połowa z nich mieszka poza miastem i to właśnie do nich chcemy skierować nasz projekt. Założenie jest takie, aby przychodnia, za pośrednictwem prostej aplikacji, zgłaszała zapotrzebowanie na transport pacjenta, a my zajmiemy się całą resztą i dowieziemy go spod domu do lekarza, a następnie odwieziemy z powrotem – tłumaczy Rachwalski.

Przed nami jeszcze wiele analiz, konsultacji i ustalania szczegółów tego projektu, ale jesteśmy przekonani, że uda się nam to wszystko zorganizować – dodaje Zeman.

W ostatnich kilkunastu latach bardzo dużo ośrodków zdrowia na terenach wiejskich, z różnych, przede wszystkim ekonomicznych przyczyn, zostało zlikwidowanych i nie ma szans na to, aby zostały reaktywowane.

Program, który chcą zrealizować Sebastian Rachwalski i Tomasz Zeman, może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia seniorów mieszkających na obszarach wiejskich w naszym powiecie.

Pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia.
Do sprawy będziemy wracać.

Materiał KKW Koalicja Obywatelska

2 thoughts on “Bezpłatny transport seniorów do lekarza. Trwają prace nad pilotażowym programem

  1. I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *