Dobre widowisko zapewnili zawodnicy Orlika swoim kibicom podczas sobotniego meczu ze szczypiornistami z Nowej Soli. Niestety mimo zdecydowanej przewagi w pierwszej połowie, nie udało im się dowieźć wyniku do końca.

Orlik dobrze wszedł w mecz. Już w pierwszych minutach spotkania uzyskał zdecydowaną przewagę, czym zaskoczył rywala. Pierwszego gola zdobył Szczurkowski w 2. minucie meczu, a chwilę później Ogorzelec wykorzystał rzut karny. W 10. minucie Orlik prowadził już 5:1. Stopniowo jednak goście poprawiali skuteczność i zaczynali coraz częściej trafiać do bramki gospodarzy. Jednak przez całą pierwszą połowę nie udało im się ani na moment zremisować. Do przerwy Orlik prowadził 13:9.

Pierwsza połowa zdecydowanie na korzyść brzeżan – to oni kontrolowali grę. Wszystko wskazywało na to, że w końcu przełamali złą passę i wreszcie zdobędą upragnione punkty. Niestety tradycyjnie już nie udało im się dowieźć wyniku do końca.

Goście w przerwie zdołali najwyraźniej ochłonąć i po powrocie na boisko zaczęli odrabiać straty. W ciągu 5. minut od rozpoczęcia drugiej połowy zdobyli 4 bramki, nie tracąc przy tym żadnej i doprowadzili do remisu 13:13.

Dalej było już tylko gorzej – nasze Orliki z trudem odnajdywały drogę do bramki przeciwnika, nie mogąc pokonać ich uszczelnionej, a wręcz agresywnej obrony. Na dodatek sami zaczęli popełniać błędy. W efekcie w ciągu 20. minut od rozpoczęcia drugiej połowy brzeżanie stracili 15 bramek, rzucając tylko 3. Na 10 minut przed końcem spotkania goście prowadzili już 8. punktami (16:24). Ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną Trójki Nowa Sól 24:29.

Pierwsza połowa przyzwoita w naszym wykonaniu, a nawet bardziej niż przyzwoita. Zagraliśmy naprawdę dobrze, przede wszystkim w obronie, bo Patryk trzymał w bramce wynik. Potrafiliśmy zaatakować, zagrać zagrywkę i te bramki wpadały. Początek drugiej połowy zupełnie dla mnie niewytłumaczalny, bo zupełnie się zatrzymaliśmy i przegraliśmy początek 0:6. Później wypadałoby dogonić wynik, a jak już ten wynik goniliśmy, to popełnialiśmy znowu kardynalne błędy techniczne, nie rzucaliśmy 100% sytuacji. Grając tak drugie połowy, na pewno nie będziemy wygrywać meczów w I lidze. Nie poddajemy się, do końca sezonu mamy jeszcze miesiąc pracy. Przed nami kilka ważnych kolejek, które w ostatecznym rozrachunku mogą dać nam utrzymanie. Cieszę się, że w chłopakach jest wola walki. Od wtorku zaczynamy kolejny trening i patrzymy się w przyszłość. Za tydzień gramy w Poznaniu z liderem grupy, ale z każdym przeciwnikiem można wygrać. Za dwa tygodnie kolejny ważny mecz z Zieloną Górą, z którą już raz potrafiliśmy wygrać na wyjeździe. Liczymy, że i tym razem te 3 punkty z Zieloną Górą ugramy – powiedział po meczu Michał Piech, trener Orlika Brzeg.

Po przegranej z Nową Solą, Orlik Brzeg jest w dalszym ciągu na 13. pozycji w tabeli. W najbliższą sobotę (6 kwietnia) nasze Orliki zagrają na wyjeździe z WKS Grunwald Poznań.

SKS ORLIK BRZEG – UKS Trójka Nowa Sól 24:29 (13:9)
Skład Orlika i bramki: Nowak, Brudziński 1, Młotkowski, Kurus, Stypiński 2, Szczurkowski 2, Ogorzelec 8, Wojcieszek, Stanoszek, Chmiel 6, Turyniewicz 1, Feliszek, Onyszkiewicz 4, Sitarski, Adwent.
Trenerzy: Jarosław Kołodziejczyk, Michał Piech.
Sędziowie: Paweł Sołtysik, Ziablicki Tomasz.

Tekst i zdjęcia: Janusz Pasieczny

49 thoughts on “I liga piłki ręcznej. Świetna pierwsza połowa i katastrofa w drugiej części meczu

1. My wife and i got comfortable when Ervin could do his preliminary research out of the ideas he discovered from your very own weblog. It is now and again perplexing to just happen to be giving freely solutions which people today have been selling. And we all grasp we have you to appreciate for that. Those illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships your site make it easier to create – it is many great, and it’s assisting our son in addition to us recognize that this topic is entertaining, which is unbelievably vital. Many thanks for everything!

2. What i don’t understood is in fact how you’re no longer really much more smartly-preferred than you may be now. You’re so intelligent. You realize therefore considerably with regards to this topic, produced me in my view believe it from so many various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it is something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs great. All the time deal with it up!

3. Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

4. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

5. Java Burn: What is it? Java Burn is marketed as a natural weight loss product that can increase the speed and efficiency of a person’s natural metabolism, thereby supporting their weight loss efforts

6. I’m now not certain the place you’re getting your info, however great topic. I needs to spend some time finding out more or understanding more. Thanks for magnificent information I was in search of this information for my mission.

7. What i do not understood is actually how you are not actually much more well-liked than you might be right now. You are very intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, made me personally consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

8. Renew: An Overview. Renew is a dietary supplement formulated to aid in the weight loss process by enhancing the body’s regenerative functions

9. I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

10. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

11. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

12. After study a few of the weblog posts in your web site now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and might be checking back soon. Pls try my web page as properly and let me know what you think.

13. Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

14. Thank you for sharing excellent informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great web site.

15. Nice post. I learn one thing more challenging on completely different blogs everyday. It can at all times be stimulating to learn content from other writers and apply a little bit one thing from their store. I’d choose to make use of some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your internet blog. Thanks for sharing.

16. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this site and give it a look on a constant basis.

17. You have mentioned very interesting details! ps decent web site. „Do not quench your inspiration and your inmagination do not become the slave of your model.” by Vincent Van Gogh.

18. I¦ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this information So i¦m satisfied to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I found out just what I needed. I so much without a doubt will make sure to do not fail to remember this site and provides it a look on a constant basis.

19. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re a great author.I will remember to bookmark your blog and will often come back at some point. I want to encourage you continue your great writing, have a nice weekend!

20. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing in your feeds or even I fulfillment you get right of entry to persistently rapidly.

21. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

22. Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!