Śląski Wawel rozwija się dzięki współpracy z władzami województwa

Rozmowa z dr. Dariuszem Byczkowskim, dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Zaczniemy od gratulacji: operetka „Zemsta Nietoperza” na dziedzińcu zamku okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Publiczność była zachwycona.

Dziękuję bardzo, ale gratulacje tak naprawdę należą się artystom i muzykom pod batutą dr Marka Kudry za świetne wykonanie widowiska. Owszem, że poczytujemy to jako nasz wspólny sukces, iż mieszkańcy miasta i powiatu brzeskiego mieli okazję przeżyć takie widowisko. Nie zapominajmy jednak, że jest to zasługa Pana Andrzeja Buły – Marszałka Województwa Opolskiego wraz z Zarządem Województwa Opolskiego, który wspomógł nas finansowo w organizacji przedsięwzięcia. Pan Marszałek od początku zadeklarował gotowość wsparcia w organizacji widowiska, którego pomysł przedstawił Marek Kudra. Muszę przyznać, że dziedziniec okazał się idealnym miejscem do prowadzenia tego typu wydarzeń artystycznych. Otoczenie zamkowe stanowi bowiem naturalną scenografię takich przedsięwzięć. Już w lipcu wstępnie planujemy wystawić spektakl „Romeo i Julia” w porozumieniu z teatrem z Nysy. Staramy się, aby Zamek był miejscem, gdzie również realizowane są duże przedsięwzięcia artystyczne…

Jeśli chodzi o przedsięwzięcia, to proszę powiedzieć, czy są jakieś nowe informacje w sprawie budynku Gimnazjum Piastowskiego?

Sytuacja była dynamiczna w ciągu ostatnich miesięcy. W styczniu otrzymaliśmy informację, że ministerstwo zwiesiło inwestycję. Nie ukrywam, że byliśmy rozżaleni. I tu do akcji wkroczył Andrzej Buła z Wojewodą Moniką Jurek. Od samego początku Pan Marszałek i Zarząd Województwa wspierał ideę muzeum kresowego w Brzegu, a przede wszystkim zagospodarowania obiektu dawnego Gimnazjum Piastowskiego na cele muzealne. Chodziło o to, aby włączyć budynek w skład Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, ratując w ten sposób renesansowy zabytek. Wspomnę tylko, że już wystawa „Kresy. Ocalone wspomnienia” istniejąca od 2019 r., za którą otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie „Wydarzenie Muzealne Roku”, w dużej mierze powstała dzięki wsparciu właśnie Zarządu Województwa Opolskiego. Odpowiednie wsparcie i zaangażowanie Andrzeja Buły, w tym jego kontakty z Ministerstwem i zrozumienie dla ważności tej inicjatywy z pewnością pomogło w tym, abyśmy otrzymali z Ministerstwa pierwsze środki na podjęcie inwestycji. W kwietniu przyszło potwierdzenie o kontynuowaniu inwestycji, a teraz mamy przyznane na ten cel 15 mln zł na bieżący rok i kolejny.

Czyli?

Jesteśmy w przeddzień procedury przetargowej na wyłonienie inwestora zastępczego. Będzie to firma, która w naszym imieniu poprowadzi zadanie. Następnie inwestor zastępczy ogłosi przetarg na wykonanie projektów technicznych dla całego budynku, a po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń budowlanych i konserwatorskich rozpoczniemy od przebudowy dachu…

Trochę to jednak długo…

Bynajmniej. Chcemy, aby pierwsze projekty powstały jeszcze w tym roku, a przebudowa dachu ruszyła najpóźniej z początkiem 2025 r. i została przeprowadzona do grudnia tego roku.

Wspomniał Pan o projektach. Państwo już wiedzą, co będzie we wnętrzach? Czy macie jakieś plany wystaw?

Od sierpnia 2023 r. mamy opracowany program funkcjonalno-użytkowy, czyli dokument, który posłuży projektantom. Są tam założenia opisowe i wizualizacje poszczególnych wystaw. Poczynając od piwnic po dach, obiekt w całości ma być przeznaczony na wystawy poświęcone kresom, Śląskowi oraz historii samego Gimnazjum i prowadzonej tam nauki przez Piastów. Są przewidziane sale konferencyjne oraz pomieszczenia biurowe włącznie z biblioteką, która będzie dostępna dla chętnych. Muszę dodać, bo to jest bardzo ważna kwestia, że obiekt w całości, od piwnic po poddasze, będzie dostępny dla osób z niepełnościami ruchowymi.

Muzeum ma jakieś inne plany na najbliższą przyszłość?

Jest ich wiele. Natomiast myślę, że najważniejszym dla turystów i samych mieszkańców powiatu i województwa jest pomysł wydania nowego przewodnika o Brzegu i okolicach. Mam nadzieję, że już na wiosnę przyszłego roku będę mógł zaprezentować Państwu taką publikację. Chcemy ją opracować w trzech językach. Rozpoczynamy opracowywanie koncepcji takiego wydawnictwa, bo brakuje atrakcyjnego wydawnictwa dla turystów, które dawałoby możliwość szybkiego poznania naszego miasta i jego okolic. Przewodnik zostanie opracowany pod egidą naszego zamku, ale do współpracy chcemy zaprosić różne instytucje.

Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *