Rozmowa z dr. Dariuszem Byczkowskim, dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Zaczniemy od gratulacji: operetka „Zemsta Nietoperza” na dziedzińcu zamku okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Publiczność była zachwycona.
Dziękuję bardzo, ale gratulacje tak naprawdę należą się artystom i muzykom pod batutą dr Marka Kudry za świetne wykonanie widowiska. Owszem, że poczytujemy to jako nasz wspólny sukces, iż mieszkańcy miasta i powiatu brzeskiego mieli okazję przeżyć takie widowisko. Nie zapominajmy jednak, że jest to zasługa Pana Andrzeja Buły – Marszałka Województwa Opolskiego wraz z Zarządem Województwa Opolskiego, który wspomógł nas finansowo w organizacji przedsięwzięcia. Pan Marszałek od początku zadeklarował gotowość wsparcia w organizacji widowiska, którego pomysł przedstawił Marek Kudra. Muszę przyznać, że dziedziniec okazał się idealnym miejscem do prowadzenia tego typu wydarzeń artystycznych. Otoczenie zamkowe stanowi bowiem naturalną scenografię takich przedsięwzięć. Już w lipcu wstępnie planujemy wystawić spektakl „Romeo i Julia” w porozumieniu z teatrem z Nysy. Staramy się, aby Zamek był miejscem, gdzie również realizowane są duże przedsięwzięcia artystyczne…
Jeśli chodzi o przedsięwzięcia, to proszę powiedzieć, czy są jakieś nowe informacje w sprawie budynku Gimnazjum Piastowskiego?
Sytuacja była dynamiczna w ciągu ostatnich miesięcy. W styczniu otrzymaliśmy informację, że ministerstwo zwiesiło inwestycję. Nie ukrywam, że byliśmy rozżaleni. I tu do akcji wkroczył Andrzej Buła z Wojewodą Moniką Jurek. Od samego początku Pan Marszałek i Zarząd Województwa wspierał ideę muzeum kresowego w Brzegu, a przede wszystkim zagospodarowania obiektu dawnego Gimnazjum Piastowskiego na cele muzealne. Chodziło o to, aby włączyć budynek w skład Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, ratując w ten sposób renesansowy zabytek. Wspomnę tylko, że już wystawa „Kresy. Ocalone wspomnienia” istniejąca od 2019 r., za którą otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie „Wydarzenie Muzealne Roku”, w dużej mierze powstała dzięki wsparciu właśnie Zarządu Województwa Opolskiego. Odpowiednie wsparcie i zaangażowanie Andrzeja Buły, w tym jego kontakty z Ministerstwem i zrozumienie dla ważności tej inicjatywy z pewnością pomogło w tym, abyśmy otrzymali z Ministerstwa pierwsze środki na podjęcie inwestycji. W kwietniu przyszło potwierdzenie o kontynuowaniu inwestycji, a teraz mamy przyznane na ten cel 15 mln zł na bieżący rok i kolejny.
Czyli?
Jesteśmy w przeddzień procedury przetargowej na wyłonienie inwestora zastępczego. Będzie to firma, która w naszym imieniu poprowadzi zadanie. Następnie inwestor zastępczy ogłosi przetarg na wykonanie projektów technicznych dla całego budynku, a po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń budowlanych i konserwatorskich rozpoczniemy od przebudowy dachu…
Trochę to jednak długo…
Bynajmniej. Chcemy, aby pierwsze projekty powstały jeszcze w tym roku, a przebudowa dachu ruszyła najpóźniej z początkiem 2025 r. i została przeprowadzona do grudnia tego roku.
Wspomniał Pan o projektach. Państwo już wiedzą, co będzie we wnętrzach? Czy macie jakieś plany wystaw?
Od sierpnia 2023 r. mamy opracowany program funkcjonalno-użytkowy, czyli dokument, który posłuży projektantom. Są tam założenia opisowe i wizualizacje poszczególnych wystaw. Poczynając od piwnic po dach, obiekt w całości ma być przeznaczony na wystawy poświęcone kresom, Śląskowi oraz historii samego Gimnazjum i prowadzonej tam nauki przez Piastów. Są przewidziane sale konferencyjne oraz pomieszczenia biurowe włącznie z biblioteką, która będzie dostępna dla chętnych. Muszę dodać, bo to jest bardzo ważna kwestia, że obiekt w całości, od piwnic po poddasze, będzie dostępny dla osób z niepełnościami ruchowymi.
Muzeum ma jakieś inne plany na najbliższą przyszłość?
Jest ich wiele. Natomiast myślę, że najważniejszym dla turystów i samych mieszkańców powiatu i województwa jest pomysł wydania nowego przewodnika o Brzegu i okolicach. Mam nadzieję, że już na wiosnę przyszłego roku będę mógł zaprezentować Państwu taką publikację. Chcemy ją opracować w trzech językach. Rozpoczynamy opracowywanie koncepcji takiego wydawnictwa, bo brakuje atrakcyjnego wydawnictwa dla turystów, które dawałoby możliwość szybkiego poznania naszego miasta i jego okolic. Przewodnik zostanie opracowany pod egidą naszego zamku, ale do współpracy chcemy zaprosić różne instytucje.
Dziękuję za rozmowę.
Very interesting details you have remarked, thank you for putting up.Money from blog