„Ratujmy zwJEŻE” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Brzegu 

Gdy ktoś nas spyta: „Co wiesz o jeżach?” pewnie wyobrażamy sobie od razu małe, kolczaste zwierzątko niosące na grzbiecie jabłko, które spadło z drzewa. Nic w tym dziwnego, właśnie tak od lat przedstawiano nam jeże w różnych bajkach i filmach, co niestety mija się z rzeczywistością.

Jeże nie noszą niczego na plecach, jest to po prostu fizycznie niemożliwe i niepraktyczne. Faktem jest jednak, że są małe i kolczaste, przez co zazwyczaj niezauważalne dla ludzi. Nie zwracamy na nie z tego powodu uwagi, co jest dość dużym problemem. Populacja jeży spada w zastraszającym tempie. W ciągu ostatnich 10 lat zmalała aż o 30% w samej Europie! Aby zapobiec ich wyginięciu, powstał pomysł na projekt „Ratujmy zwJEŻE”.

Jest on realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Powstał, aby edukować społeczeństwo o funkcjonowaniu jeży i innych dzikich zwierząt oraz po to, aby każdy wiedział, jak możemy im pomóc, gdy tego potrzebują. Celem projektu jest również uświadamianie uczniom szkół podstawowych, w jaki sposób zwyczajnym codziennym działaniem mogą ocalić te sympatyczne i pożyteczne zwierzęta.

Tym razem, dzięki uprzejmości Dyrektor PSP nr 8 w Brzegu, udało nam się zaangażować w działania warsztatowe i edukacyjne sporą grupę najmłodszych uczniów brzeskiej „Ósemki”. Przed feriami, przez kilka godzin prowadziliśmy interaktywne warsztaty, grę terenową, quizy i zadania, które w pewien sposób pomogły przełamać stereotypy i zaangażować młode pokolenie w działania „pro animals”. Feedback był pozytywny i zaskakujący, bo wielu najmłodszych uczniów zrozumiało potrzebę chronienia tych dzikich zwierząt w swoim otoczeniu. Mówiliśmy sporo o sytuacjach kryzysowych, typu: co zrobić w sytuacji znalezienia osieroconych małych jeży lub gdzie szukać pomocy, kiedy znajdziemy jeża w środku zimy w swoim ogrodzie czy na chodniku?

Ta akcja to początek kilkuetapowych działań, które skierowane są m.in. do dzieci i młodzieży brzeskich szkół. Wybrałyśmy PSP 8, bo panuje tutaj dobra atmosfera dla społecznych inicjatyw, a jednocześnie wiemy, że wszelkie działania mające na celu poprawę świadomości w kwestiach ekologii mają tutaj podatny grunt. Nie pomyliliśmy się! Akcja spotkała się z pozytywnym odzewem, o czym świadczy zaangażowanie trzecio-, czwarto- i piątoklasistów.

Kolejną aktywnością zaproponowaną uczniom brzeskiej Ósemki jest zbiórka dla dzikich zwierząt, która potrwa do 23.04. Potrzebne rzeczy to m.in. mokra i sucha karma, koce, rękawiczki lateksowe, miski ceramiczne itp.

Po więcej relacji z wykładów zapraszamy na nasze media społecznościowe – Ratujmy zwJEŻE.

Przeczytaj też: Nowy system kolejkowy w Wydziale Komunikacji brzeskiego starostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *