Praktyka w ramach programu Erasmus+ Dlaczego warto?

4 czerwca po raz kolejny młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu wyjechała na miesięczną praktykę zagraniczną w ramach programu Erasmus+, tym razem do Malmö w Szwecji.

Uczniowie ZSE przez miesiąc pracowali w szwedzkich przedsiębiorstwach, wykorzystując w praktyce swoją wiedzę z przedmiotów zawodowych, nabytą w szkole. Znów okazało się, że bez trudu potrafią sprostać stawianym im przez szwedzkich pracodawców wysokim wymaganiom i na przykład zaprojektować logo firmy zgodnie z oczekiwaniami klienta, stworzyć określony wzór na kubek czy koszulkę, odnaleźć się logistycznie w strukturze przedsiębiorstwa produkującego słodycze, lub jako ekonomista opracowywać firmowe dokumenty, a wszystko to w realiach obcego rynku pracy, w którym konieczne jest posługiwanie się językiem obcym.

Praktyka zagraniczna to ogromna szansa nie tylko na poznanie realiów obcego rynku pracy, specyfiki zawodu, kultury pracy, ale także możliwość zwiedzania nowych miejsc oraz poznania tradycji i zwyczajów innych państw. Dlatego partnerzy projektu zadbali również o to, by uczniowie ZSE mieli szansę zobaczyć najbardziej widowiskowe miejsca w okolicy: Ales Stenar, kanały wodne Malmö, przepiękne tereny zielone, muzeum techniki, zamek oraz górujący nad miastem najwyższy wieżowiec w Szwecji – Turning Torso.
Nie mogło też zabraknąć wycieczki do słynnej Kopenhagi. Już sama podróż była ekscytująca, albowiem znaczną jej część stanowiła przejażdżka po jednym z najdłuższych w Europie mostów: Oresund. W Kopenhadze uczniowie ZSE zwiedzili Nyhavn – najbardziej charakterystyczną i malowniczą ulicę w mieście, widzieli zmianę warty pod pałacem królewskim, stworzyli też swoje autorskie ludziki Lego w jednym ze sklepów najsłynniejszych klocków świata.

Partnerzy projektu zadbali również o aktywność sportową i rekreację uczestników projektu, zapraszając młodzież na mecz piłki siatkowej i zorganizowali ognisko z pieczonymi piankami, u nas raczej niespotykanymi.

Miesiąc za granicą w towarzystwie grupy osób, które co prawda zna się ze szkoły, ale z którymi przyszło obcować 24 godziny na dobę, to dla wielu młodych ludzi ciekawe doświadczenie społeczne, uczące elastyczności, tolerancji i sztuki kompromisu, które niewątpliwie okaże się bardzo przydatne w dorosłym życiu.

Jaki jest kapitał z projektu na przyszłość? Na pewno nowe przyjaźnie, kontakty z zagranicznymi pracodawcami, motywacja do nauki języka obcego, a także potwierdzona praktyką pewność, że uczeń naszej szkoły jest w stanie poradzić sobie sam, pracując i mieszkając z dala od swojego domu i środowiska.

Z pewnością spokojna, nastawiona proekologicznie Szwecja, ze świetnie rozwiązanym transportem publicznym, wszechobecnym rowerem, miłością do zwierząt, Szwecja – pachnąca morską bryzą i smakująca pianką z ogniska, pozostanie w sercach tych młodych ludzi na zawsze.

Agata Hojeńska

153 thoughts on “Praktyka w ramach programu Erasmus+ Dlaczego warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *