Ekonomik w Irlandii

Zakończenie roku szkolnego to dzień, na który czeka niemalże każdy uczeń. Zwieńczenie 10 miesięcy ciężkiej pracy – przygotowywania się do lekcji, odrabiania zadań domowych, a także wszelkich innych czynności związanych ze szkołą. W tym dniu młodzi ludzie odbierają świadectwa szkolne. Kilkunastu naszych uczniów poza cenzurkami otrzymało certyfikaty ukończenia praktyk poza granicami naszego kraju. Z tej okazji przygotowaliśmy krótką relację naszej irlandzkiej przygody.

W dniach od 20 września do 18 października 2021 roku grupa czternastu uczniów naszej szkoły brała udział w praktykach zawodowych w ramach projektu Erasmus+ „Praktyka zagraniczna szansą sukcesu zawodowego uczniów Ekonomika”. Praktyki te odbywały się w miejscowościach Youghal oraz Dungarvan w pobliżu Cork. Jak zatem wyglądała nasza wyprawa na Zieloną Wyspę?

W poniedziałkowy poranek wszyscy uczniowie biorący udział w wyjeździe spotkali się wraz ze swoim nauczycielem w budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych, skąd razem udali się na lotnisko we Wrocławiu. Stamtąd wyruszyli na miejsce docelowe – najpierw na lotnisko w Shannon, następnie do pięknego, malowniczego Youghal, gdzie po przyjeździe zostali zakwaterowani u irlandzkich rodzin.

Następnego dnia odbyło się spotkanie organizacyjne z opiekunami. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie dokładnie będą odbywać praktyki zawodowe i na czym będą one polegać. Jeszcze tego samego dnia wszyscy młodzi ludzie zaczęli szkolić się w wyznaczonych miejscach. Młodzież ćwiczyła się nie tylko w czynnościach związanych z wybranymi przez siebie kierunku kształcenia, ale także w komunikowaniu się w języku angielskim oraz… codziennym chodzeniu do pracy (ponieważ na tym właśnie polegają praktyki).

Młodzi ludzie wywarli na swoich pracodawcach ogromne wrażenie. Jedna z naszych uczennic projektowała i przygotowywała do druku niesamowite materiały promocyjne dla hotelu w Dungarvan. Przydzielony do pracy w rozgłośni radiowej uczeń tak wspaniale radził sobie ze swoimi obowiązkami, że zaproponowano mu nagranie własnej audycji. Był to wywiad z uczniami z innej szkoły, również biorącej udział w projekcie Erasmus+ oraz wywiad z rodzinami, które na co dzień goszczą młodych, przybywających do Irlandii, ludzi.

Pozostali nasi uczniowie także nie próżnowali. Niczym pracowite mróweczki rozliczali koszty zakupów w restauracji, osiągali mistrzowski poziom w opanowywaniu technik zamawiania i sprzedaży sprzętu elektronicznego, różnorakich dóbr, jakie można dostać w sklepach charytatywnych oraz innych, większych i mniejszych placówkach handlowych. Młodzi ludzie doskonalili swoje umiejętności zamawiania, przyjmowania i organizowania przestrzeni dla różnego rodzaju towarów. Przyznać należy, że spisali się na medal.

Powszechnie wiadomo, że nie samą pracą człowiek żyje, zatem nie sposób nie wspomnieć, że w weekendy młodzieży zaplanowano 3 wspaniałe wycieczki. Pierwszą z nich był wypad na wodospad Mahon Waterfalls położony w hrabstwie Waterford. Tutaj Irlandia zachwyciła wszystkich bez wyjątku zapierającymi dech w piersiach widokami.

Kolejny weekend upłynął na zwiedzaniu Cork. Poza pięknymi miejscami, zabytkami i sztucznymi drzewami (oczyszczającymi powietrze ze szkodliwych cząsteczek) uczniowie zwiedzali również… galerie handlowe. Wyjazd spodobał się uczniom tak bardzo, że po tygodniu wrócili do Cork raz jeszcze – tym razem był to ponadprogramowy wyjazd-nagroda za wspaniałe zachowanie, zaangażowanie w pracę (praktyki) oraz kulturę i zaradność naszej młodzieży.

W ostatnim tygodniu wszyscy spotkali się wspólnie w sobotę – uczniowie, którzy zakończyli praktyki, oraz ich polscy i angielscy opiekunowie. W niedzielę wszyscy mieli okazję przespacerować się po klifach w Ardmore. Szlak Ardmore Cliff Walk zachwycił wszystkich. Pięknie ukształtowane zbocza klifów oraz rozpościerające się z nich widoki to coś, czego nie da się zapomnieć. Niestety, następnego dnia po spacerze wszyscy musieli opuścić Irlandię.

W poniedziałek, 18 października wczesnym rankiem młodzież pod opieką nauczyciela udała się na lotnisko w Shannon, a stamtąd do Wrocławia. Z lotniska wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili autokarem pod szkołę. Tym samym wyjazd dobiegł końca.

Z jednej strony wszyscy cieszymy się z powrotu do domów, z drugiej zaś będziemy tęsknić za Irlandią. Za pięknymi widokami, językiem angielskim na każdym kroku, ciekawymi miejscami pracy i nowymi obowiązkami oraz wyzwaniami z nimi związanymi. Możemy śmiało rzec, że wyjazd na praktyki w programie Erasmus+ nie tylko wpłynął na nasze doświadczenie w sensie zawodowym i językowym, ale także okazał się wspaniałą, jedyną w swoim rodzaju przygodą.

Ewa Chojnowska

165 thoughts on “Ekonomik w Irlandii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *